Yaz bitmeden kış zammı geldi! Bu kış doğalgaz faturaları kabaracak. Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol duyurdu

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol'un açıkladığı son bilgilere göre, daha yaz tam gelmeden kış faturalarının derdine düşeceğiz gibi gözüküyor. Çünkü Avrupa ülkelerinde yaşanan krizlerin geçmişte bizi nasıl etkilediği göz önüne alındığında geleceği de tahmin etmek zor olmayacak. İşte Birol'un dikkat çektiği zam ve elektrik kesintisi uyarılarına dair önemli notlar.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Birol Çin ekonomisinin hızla toparlanması ve kışın sert geçmesi durumunda doğalgaz fiyatlarında gerçekleşebilecek artışın tüketicileri zor duruma düşürebileceğini belirtti.
Hükümetlerin bu durumda hanelere destek vermek zorunda kalabileceğini söyleyen Birol, bu yüzden enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerjiye odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından doğalgaz fiyatlarında büyük bir artış gerçekleşmiş, dünya genelinde doğalgaz ve elektrik faturaları yükselmişti.

BBC’ye konuşan Birol, Avrupa’daki hükümetlerin bu süreçte “stratejik hatalar yaptığını” söyledi.

Bunların arasında enerji için Rusya’ya fazlasıyla bağımlı olmak ve dış politikanın kısa vadeli ticari çıkarlara göre belirlenmesi olduğunu belirtti.
Çin ekonomisinin büyüme hızı yıllardır azalma trendinde olsa da Covid-19 pandemisine yönelik önlemlerin geçen yıl kaldırılmasının ardından ekonomi bir canlanma yaşıyor.

BU KIŞ PEK ÇOK ÜLKEDE ELEKTRİK BİLE KESİLEBİLİR

Yine de derecelendirme kuruluşları Çin ekonomisinde dair büyüme öngörülerini düşürüyor.
“Çin ekonomisinin ne kadar güçlü bir sıçrama yaşayacağını bilemiyoruz” diyen Birol, bu kış pek çok ülkede elektrik kesintisi yaşanmasının ihtimaller dahilinde olduğunu da ekledi.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN