Yargıtay'dan kredi çekenlerle ilgili kritik karar

Yargıtay'dan kredisini erken kapatan binlerce vatandaşı ilgilendiren karar geldi. Kredi kullanırken alınmayan istihbarat ücretinin erken ödeme nedeniyle alınması dava konusu oldu. Son sözü ise Yargıtay söyledi. Alınan kararda bu ücretin alınmasının mümkün olmadığı belirtildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Yargıtay, kredi borçlarını erken kapatanları ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Kararda "Kredi kullanımı sırasında alınmayan istihbarat ücretinin erken ödeme nedeniyle tahsil edilmesi de mümkün değildir." denildi.

İSTİNAF'TA REDDEDİLİNCE TEMYİZE GİDİLDİ

İçtihat Bülteni Uygulaması'ndan edinilen bilgiye göre, Sakarya'da davacı olan özel bir okulun avukatı, çekilip erken kapatılan 3 ayrı kredi ile ilgili banka tarafından tahsil edilen ücretlere ilişkin sözleşme hükümlerinin genel işlem şartı niteliğinde olduğunu belirterek, kredi sözleşmelerine bağlı olarak istihbarat ve erken kapama ücreti adı altında tahsil edilen tutarlardan fazlaya dair hakkı saklı kalmak kaydıyla, şimdilik 1.000,00 TL'lik kısmının ödeme tarihinden itibaren işleyecek ticari temerrüt faizi ile birlikte davalı bankadan alınarak davacıya verilmesini talep etti.

Davalı banka avukatı, davanın reddini talep etti. İlk Derece Mahkemesi, davanın kısmen kabulüne karar vererek fazlaya ilişkin talebin reddine karar verdi. İlk Derece Mahkemesi'nin kararına karşı taraf vekilleri süresi içinde istinaf başvurusunda bulundu. Bölge Adliye Mahkemesi, tarafların istinaf başvurularının esastan reddine karar verdi. Bölge Adliye Mahkemesi'nin yukarıda belirtilen kararına karşı taraf vekilleri süresi içinde temyiz talebinde bulundu.

"ERKEN ÖDEME NEDENİYLE DE ALINMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi şu kararı verdi: "Kredi kullanımı sırasında alınmayan istihbarat ücretinin erken ödeme nedeniyle tahsil edilmesi de mümkün değildir. Davacıya 18.08.2016, 25.05.2017, 12.06.2017 tarihlerinde kredi kullandırılmış ve bu esnada istihbarat ücreti alınmamıştır. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 10.02.2020 tarihli, 2020/4 sayılı tebliğ ile getirilen düzenleme neticesinde bankalar tarafından tahsil edilen istihbarat ücreti uygulamasına son verilmiştir. Kredi kullanımı sırasında alınmayan istihbarat ücretinin erken ödeme nedeniyle tahsil edilmesi de mümkün değildir. İstihbarat ücreti davacıdan alınamayacağına göre, istihbarat ücretine uygulanarak tahsil edilen BSMV ücretinin de alınmaması gerekir. Bu nedenle, istihbarat ücretine uygulanan BSMV'nin de davacıya iadesi gerekirken BSMV hariç istihbarat ücretinin iadesine karar verilmesi doğru olmayıp bozmayı gerektirmiştir."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN