Vergi ve ceza puanı affı: 2 bin TL'ye kadar borçlar siliniyor, 10 bin ehliyet iade ediliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıklarının haberini duyurdu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından vergi afları ile ilgili bir duyuru yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarına göre,

  • 31 Aralık 2022 tarihinden önce kamuya olan ve 2 bin TL'yi geçmeyen vergi borçları silinecek
  • Sürücülerin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanları silinecek. Bu, yaklaşık 2,5 milyon sürücünün ceza puanlarının silinmesi anlamına gelecek.

Sürücü cezalarını ilgilendiren gelişme ile geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iade edileceği değerlendiriliyor.

Erdoğan konuya ilişkin açıklamasında, "Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarının cezalarını kaldırıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı, vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumların kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlandığını belirtti.

Erdoğan ayrıca yapılacak düzenleme ile borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getirileceğini ekledi ve "Davalı vergi ve pirim dosyaları da bu kapsamda olacağı için taraflara ihtilafları sonlandırma fırsatı veriyoruz" şeklinde konuştu.

Açıklamada yüksek öğretim kredi borçlarının artmayacağı da ifade edildi.

Erdoğan, "Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz dedi.

"2 BİN LİRAYI AŞMAYAN BORÇLAR SİLİNİYOR"

Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 21 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN