TÜVTÜRK'ten araç muayene ücretlerine ilişkin açıklama

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları, bazı basın yayın organlarında çıkan ve ''araç muayane ücretlerine zam yapacağı'' yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

TÜVTÜRK, araç muayane ücretlerine zam yapılacağı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, TÜVTÜRK’ün araç muayene ücretlerinin belirlenmesi konusunda hiçbir yetkisinin bulunmadığı ve mevcut ücretlerin geçerliliğini 1 Ocak 2024 tarihine kadar koruyacağı belirtildi.

''Son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan, TÜVTÜRK’ün araç muayane ücretlerine zam yapacağı yönündeki asılsız haberler üzerine açıklama gereği doğmuştur.'' ifadelerine yer verilerine açıklamada, TÜVTÜRK’ün araç muayene ücretlerinin belirlenmesi konusunda hiçbir yetkisinin bulunmadığı vurgulandı.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: ''Araç muayene ücretleri (KDV Hariç olarak) her yıl Ekim ayı sonunda açıklanan yeniden değerleme artış oranlarına bağlı olarak Karayolları Trafik Kanunun 35’inci maddesi uyarınca kanunla belirlenmektedir. 

1.1.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, araç muayene ücretleri araç sınıflarına göre; Traktör ve Motosikletler için KDV hariç 488 TL, Otomobil, Minibüs, Kamyonet vb. hafif vasıtalar için KDV hariç 958 TL, - Otobüs, Kamyon, Çekici vb. ağır vasıtalar araçlar için KDV hariç 1.295 TL, olarak belirlenmiştir. Belirtilen ücretlerin %50’si ile tahsil edilen KDV ve gecikme ücretlerinin tamamı doğrudan Hazine ve Maliye Bakanlığına aktarılmaktadır. 

TÜVTÜRK’ün yukarıda belirtilen araç muayene ücretlerinin belirlenmesi konusunda hiçbir yetkisi yoktur. 2024 yılı için geçerli olacak araç muayene ücretleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca belirlenecek yeniden değerleme oranı doğrultusunda düzenlenecektir. 1 Ocak 2024 tarihine kadar mevcut ücretler geçerliliğini koruyacaktır.''

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN