Tutuklu Yargılanan Mızraklı: Tutsağım, sahte iddialarla buradayım

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin seçilmiş eş başkanı Selçuk Mızraklı'nın, Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün görülüyor. Mızraklı, SEGBİS ile katıldığı duruşmada 'Ben tutuklu değil tutsağım' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’nın tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

Duruşmayı Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekilleri Adalet Kaya, Ceylan Akça, Cengiz Çandar ve Mehmet Kamaç, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve başkan yardımcısı Mehdi Özdemir, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri, seçilmiş belediye eşbaşkanları, avukatlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de takip ediyor.

ÜMİT AKBIYIK, MIZRAKLI ALEHİNE DE İFADE VERDİ

Birçok gazeteci, avukat, sanatçı ve siyasetçi hakkında ifade veren açık tanık Ümit Akbıyık'ın Mızraklı'nın yargılandığı davada da tanık olarak ifade verdiği ortaya çıktı. Geçen hafta dinlenen Akbıyık’ın, Mızraklı aleyhinde bulunduğu beyanlar dava dosyasına girdi.

MAHKEME HEYETİ BAŞKANI DEĞİŞTİ

Selçuk Mızraklı’nın yargılandığı Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti başkanı Enver Akman’ın da Manisa’ya atandığı öğrenildi. Akman, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan ve mazbatası KHK gerekçesiyle verilmeyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Hülya Alökmen’e ceza vermişti.

MIZRAKLI, DEMİRTAŞ'TAN SEVGİ VE SELAM GETİRDİ

SEGBİS ile duruşmaya katılan Selçuk Mızraklı, geç başlayan duruşmaya katılanları selamladı ve teşekkür etti. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sevgi selamlarını ileterek beyanlarına başlayan Mızraklı, "Ben tutuklu değil tutsağım. Seçilmiş bir belediye başkanıyım. Düzenlenen operasyon ile sahte iddialar ile buradayım. İçişleri Bakanı daha hiçbir suç kanıtlanmamışken kalkıp açıklama yaptı. Biz bunun irade gaspı olduğunu anlattık. Bir itirafçının sözleri dayanak gösterilerek büyükşehir belediye başkanı tutuklanmıştır. Bu anayasa ihlalidir" dedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

2019 yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Selçuk Mızraklı, İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'la birlikte görevden alındı ve yerlerine kayyım atandı. 21 Ekim’de gözaltına alınan Mızraklı,ertesi gün 'örgüt üyeliği' ve 'örgüt propagandası' suçlamasıyla tutuklandı.

Mızraklı, itirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin beyanları, katıldığı eylem ve etkinlikler, Demokratik Toplum Kongresi'ndeki (DTK) çalışmalarıyla suçlandı. Hazırlanan iddianamenin kabul edilmesinin ardından Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılama başladı.

Mızraklı ve avukatları tarafından, itirafçı tanığın ifadeleri belgelerle çürütülmesine karşın mahkeme heyeti, Mızraklı hakkında 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verdi.

YARGITAY CEZAYI BOZDU

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 6 Aralık 2022'de Mızraklı’nın savunma hakkının kısıtlandığını, iddianamedeki bazı iddialarla ilgili delillerin ortaya konulmadığını belirterek kararı bozdu. Bozma kararının ardında 15 Haziran 2023'te Mızraklı'nın yargılanmasına Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlandı.

22 Ekim 2019'dan bu yana tutuklu bulunan Mızraklı, şubat 2022'den bu yana 1,5 yıldır Edirne Cezaevi'nde eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile aynı koğuşta kalıyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN