Türkiye Barolar Birliği'nden Kızılay yetkilileri hakkında suç duyurusu

Kızılay'ın Ahbap'a çadır satmasının ardından Türkiye Barolar Birliği harekete geçti. Barolar Birliği, Kızılay yetkilileri hakkında 'güveni kötüye kullandıkları' gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Kızılay'ın, şarkıcı Haluk Levent'in kurucusu olduğu Ahbap Derneği'ne Kahramanmaraş merkezli depremlerin 3'üncü gününde çadır sattığının ortaya çıkmasının ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB) harekete geçti. TBB, Kızılay yetkilileri hakkında "güveni kötüye kullandıkları" gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

"KIZILAY'IN GÖREVİ ÇADIRLARI AFET BÖLGESİNE ULAŞTIRMAK"

TBB'den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Cumhuriyet tarihinden önce de ulusumuza hizmet veren kıymetli bir kuruluş olan ve Dernekler Kanunu uyarınca kamu yararına çalışan dernek statüsünde faaliyetler yürüten Kızılay'ın başlıca görevi; doğal afet anında insan hayatını ve sağlığını korumak, açlık, yoksulluk ve yoksunlukla mücadele etmek için azami çaba göstermek, uhdesinde mevcut çadırları kendisine verilen görev ve yetki kapsamında afet bölgesine ulaştırmaktır.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Sözü edilen görevi ifa etmek ve yurttaşların barınma sorununu bir an önce çözümlemek için uhdesinde bulunan çadırları derhal bölgeye göndermek yerine kurdurduğu işletme üzerinden satışa çıkarmak, Kızılay yöneticileri açısından tabi oldukları kanunlar çerçevesinde ceza sorumluluğunu doğurmaktadır. Şüphelilerin açıklanan bu eylemi, ceza sorumluluğu yanında insancıl hukuka, Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Hareketi temel ilkelerine, uluslararası insan hakları hukukuna da ayrıca ve açıkça aykırılık oluşturmaktadır. Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından, Kızılay yetkilileri hakkında yukarıda bahsedilen nedenlerle 'güveni kötüye kullandıkları' gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuştur."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN