TÜİK Siirt'in Okuma Yazma Oranını Açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı ulusal eğitim istatistiklerini yayımladı. Siirt, verilere göre okuma yazma bilen oranının en düşük olduğu kentler arasında yer aldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Okuma yazma bilen oranının 2022 yılında en yüksek olduğu il %99,0 ile Antalya olurken bu ili sırasıyla Çanakkale, İzmir, Muğla ve Denizli takip etti. Bu oranın en düşük olduğu il ise %93,6 ile Mardin olurken bu ili sırasıyla Şanlıurfa, Siirt, Ağrı ve Iğdır izledi.

Siirt kadınlarda okuma yazma bilen oranının en düşük olduğu iller arasında yer aldı

Kadınlarda okuma yazma bilen oranının en yüksek olduğu iller %98,4 ile Antalya ve Çanakkale olurken bu illeri sırasıyla İzmir, Denizli ve Muğla takip etti. Bu oranın en düşük olduğu il ise %89,0 ile Mardin olurken bu ili sırasıyla Şanlıurfa, Ağrı, Siirt ve Iğdır izledi. Erkeklerde ise okuma yazma bilen oranı Türkiye genelinde iller arasında belirgin bir fark göstermedi.

Okuma yazma bilen oranının en fazla arttığı il Şırnak oldu

Okuma yazma bilen oranının 2008-2022 yılları arasında en yüksek puan artışı gösterdiği ilk beş il sırasıyla Şırnak, Hakkâri, Van, Siirt ve Muş oldu. En düşük artış gösteren ilk beş il ise sırasıyla Eskişehir, Ankara, Yalova, İstanbul ve Bilecik olarak gerçekleşti.

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN