TBMM'ye sunuldu! Asgari ücret 3 ayda bir artacak

Asgari ücretlilerin merakla beklediği Temmuz zammına sıcak bakılmazken Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulan yeni bir yasa teklifi heyecan yarattı. Söz konusu bu teklife göre asgari ücretin üçer aylık dönemlerde enflasyon oranında artırılması öngörülüyor. İşte detaylar..

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Asgari ücret, emekli aylığı ve esnaflarla ilgili önemli hakları kapsayan yeni bir yasa teklifi TBMM’ye sunuldu. İşçilerin satın alma gücündeki düşüşe dikkat çeken bu teklifler, asgari ücretin üç ayda bir gerçekleşen enflasyon oranında artışını öneriyor.

TBMM’ye sunulan tekliflerde öne çıkan başlıklar şu şekilde:

  • Asgari Ücretin Düzenlenmesi: Kanun teklifi ile asgari ücretle çalışan işçilerin en azından satın alma gücünün korunması için asgari ücretin üçer aylık dönemlerde gerçekleşen enflasyon oranında arttırılması.
  • Emeklilerin Durumu: En düşük emekli aylığının belirlenmesinde asgari ücretle ilişki kurularak en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çıkarılması.
  • Esnafın Desteklenmesi: Küçük esnafın üzerindeki vergi ve sigorta prim yükünün azaltılması. Esnafın kendisi ve çalışanları için ödediği yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası için ödediği primlerin işveren hisselerinin yarısının Hazine tarafından karşılanması.
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN