Siyasi partilerin milletvekili aday adaylığı başvuru ücretleri belli oldu! En yüksek rakam CHP'de

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak. 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için siyasi partiler milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru koşullarını belirledi. Başvuru ücreti olarak AKP 20 bin TL, CHP 30 TL belirledi. Yüksek Seçim Kurulu da bugün yaptığı toplantıda, seçimin başlangıç tarihini 18 Mart olarak belirledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri, 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak. YSK Başkan Ahmet Yener, bugün yapılan toplantıda alınan kararı, “Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilli Seçimlerinde, seçim takviminin başlangıç tarihi 18 Mart 2023 olarak belirlenmiştir” sözleriyle açıkladı.

Siyasi partiler milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru koşullarını belirledi. CHP deprem bölgesinden yapılacak aday adaylığı başvuruları için para almazken, AKP, ücretlerin AFAD hesabına yatırılmasını istedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi

Adalet ve Kalkınma Partisi, (AKP) adaylık başvurusu için erkek adaylardan 20 bin lira, kadın ve genç adaylardan 10 bin lira, engellilerden ise beş bin lira başvuru ücreti belirledi. AK Parti’de milletvekilliği aday adaylığı başvuruları bugün (13 Mart) başlayacak ve 16 Mart’ta sona erecek. Başvuru yapacakların belirlenecek asgari tutarı AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatırması gerekiyor.

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) milletvekilliği aday adaylığı başvurusu bugün (13 Mart) başlıyor. Başvurular 20 Mart’a kadar sürecek. Parti genel sekreterliğinden il örgütlerine gönderilen yazıya göre, başvuru ücreti 30 bin Türk Lirası olarak belirlendi. Kadınlar, gençler ve yüzde 40’ın üzerinde engeli bulunanlar, milletvekili başvurusu için 15 bin Türk Lirası ödeyecek. Depremden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Osmaniye ve Gaziantep’ten başvuru yapanlardan ücret alınmayacak. Aday adaylarından üç bin Türk Lirası dosya ücreti alınacak. 

Milliyetçi Hareket Partisi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), başvuru aidatı olarak üç bin TL belirledi. Aday adaylarından yüzde 40 ve üstü engelli olanlardan başvuru aidatı alınmayacak. MHP’nin milletvekili aday adaylığı başvuruları 14 Mart’ta başlayıp 21 Mart’ta sona erecek. Aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek.

İYİ Parti

 

İYİ Parti’nin (İYİP) kadın ve erkek milletvekilliği adaylık başvurusu için tek rakam belirlendi, adaylardan yedi bin 500 TL alınacak. Engelli ve gazilerden başvuru ücreti alınmayacak.

Saadet Partisi

Saadet Partisi’nin (SP) milletvekili seçimleri aday adayı müracaatları Genel Merkezde ve İl Başkanlıklarında kabul edilecek. Saadet Partisi milletvekili aday adayı olmak isteyenler müracaatlarını 11- 17 Mart 2023 tarihleri arasında İl Başkanlıklarına veya doğrudan Genel Merkeze yapabilecekler. Saadet Partisi, milletvekili aday adaylığı katkı payı, erkekler için 15 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin TL, engelliler için beş bin TL olarak belirlendi. Deprem Bölgesindeki iller için ( Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana, Elazığ)aday adaylığı katkı payı alınmayacağı belirtildi.

Türkiye İşçi Partisi

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) ise milletvekili adaylarından parti için herhangi bir maddi katkı istenmeyecek. Adaylık başvurusunda deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşlar için en az bir gıda ve bir hijyen kolisi hazırlanıp iletilmesi şartı konuldu. 

Yeniden Refah Partisi

Yeniden Refah Partisi (YRP), milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için yedi bin 500 TL, kadınlar için ise beş bin TL olarak belirlendi. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

Henüz belli olmayan siyasi partiler 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Demokrat Parti ve Gelecek Partisi’nin milletvekilliği aday adaylığı başvurusu ücretleri ve başvuru tarihleri henüz belli olmadı. 

HDP, DEVA, MHP, AKP, CHP, SP, GP, DP, YRP, TİP, İYİP, milletvekili aday adayları, seçimler, 2023 seçimleri, milletvekili genel seçimleri

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN