Siirtliler Dikkat! Yılın En Sıcak Günleri Başlıyor Önleminizi Alın

Siirt'te halk arasında sam sıcakları olarak anılan yılın en sıcak günleri önümüzdeki hava itibariyle başlıyor. 9 Temmuz'da başlayacak olan sam sıcakları 40 gün süreceği tahmin ediliyor. Sam günlerinde hava sıcaklığının 40 derece ve üstü seyretmesi bekleniyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Vatandaşlar arasında yılın en sıcak günleri olarak bilinen sam günleri 9 Temmuz tarihi itibariyle başlayarak 40 gün süreceği belirtilen sam günleri 17 Ağustos tarihinde sona erecek. Hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde 40-45 dereye kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan uzmanlar yaşanacak olan aşırı sıcaklarda insan vücudunun verdiği tepki ve çeşitli hastalık belirtilerini anlatarak, korunma yollarını sıraladı.

Uzmanlara göre sıcak acilleri üçe ayrılır ve her durumda doktora başvurulmalıdır:

1. Sıcak krampları: Genellikle karında aşırı sıcaktan tuz kaybı ile görülür. Belirtileri; karın ve bacaklarda ağrı, bulantı tansiyon düşmesi, hızlı-dolgun nabız, nemli ve soluk deridir.

2. Sıcak bitkinliği: Aşırı sıcaklarda terleme ile vücuttan tuz elektrolit kaybına bağlı oluşan bir durumdur. Belirtileri; yorgunluk, halsizlik, bayılma duygusu, nabız hızlanması ve ateş yükselmesidir. Hayati tehlikesi yoktur ve güneş çarpmasından hafiftir.

3. Güneş veya sıcak çarpması: Beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı hayati tehlikesi olan bir durumdur. İlerlemiş sıcak çarpması çok tehlikelidir, tedavi edilse bile hastaların yüzde 20’si ölür. Belirtileri; çok yüksek ateş (40-41 derece), terleyememe ve komaya kadar giden sinir sistemi bozukluklarıdır.

Korunma yöntemleri

– Zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalı.
– Kapalı alanların havalandırılmasına özen gösterilmeli.
– Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketilmeli.
– Serinlemek için alkollü içecekler kullanılmamalı.
– Hafif yemekler, sulu yiyecekler (meyve, salata, çorba vb.) tercih edilmeli.
– İnce, açık renk ve bol giysiler ile şapka giyilmeli.
– Sık sık duş alınmalı, vücut serinletilmeli.
– Kapalı ve park edilmiş araç içinde hiçbir canlı bırakılmamalı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN