Siirtli Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca için veda töreni düzenlendi

Ankara'da, önceki dönem Yargıtay Başkanı olan hemşehrimiz Mehmet Akarca için veda töreni düzenlendi. Akarca, törende yaptığı konuşmada adaletin önemine vurgu yaparak, görev süresi boyunca adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunmanın mutluluğunu dile getirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca için Yargıtay Konferans Salonu'nda veda töreni düzenlendi. Törende konuşan Akarca, "Önemli olan gök kubbede hoş bir seda bırakabilmek. Eğer bu şekilde hoş bir seda bırakabilmişsem, adaletin gerçekleşmesinde, yargının çalışmasında bir nebze de olsa katkımız olmuşsa kendimizi bahtiyar addetmiş olurum" dedi.

Törende Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kadir Özkaya, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Sayıştay Başkanı Metin Yener, eski TBMM Başkanları Mustafa Şentop ile Mehmet Ali Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekilleri Halil Koç ile Mehmet Akif Ekinci, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, AK Parti Siirt eski Milletvekili Osman Ören, ATO Başkanı Gürsel Baran, Yargıtay üyeleri  ve yargı mensupları yer aldı.

Siirtli Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca için veda töreni düzenlendi

Törende konuşan Yargıtay Başkanı Kerkez, Akarca'nın hizmetleri nedeniyle teşekkürlerini ileterek, Akarca'dan devraldığı bayrağı ileri taşıma gayreti içinde olacağını ifade etti. Adaletin haklıyla haksızı ayırmak olduğunu söyleyen Kerkez, "Güçlü bir adalet, toplumların önemli direğidir. Eğer adalet güçlü olmazsa bir acziyet doğar. Adil olmak için tek başına hakim, savcı, avukat olmak yetmez. Bunun yanında adil olmayı, adaletli davranmayı, başta hakim savcılarımız olmak üzere herkesin içselleştirmesi gerekir. Adil olmak gerçek bir hukukçuluğu gerektirir" dedi.

AKARCA: İNSAN HAKLARININ OLMAZSA OLMAZ KOŞULU TARAFSIZ YARGIDIR

Törende konuşan Mehmet Akarca ise Yargıtay'ın 'Türkiye'nin yüz akı kurumlarından' olduğunu ifade ederek, "Bu kurumun gelenekleri var. Geleneklerin yaşatılmasında elimden gelen gayreti gösterdim. Bundan sonra da benden bayrağı devralan kıymetli başkanımız ve onun da ardından gelecek olan başkanlarımızın aynı gelenekleri sürdüreceğine yürekten inanıyorum" dedi.

Akarca konuşmasının devamında ise, "Yargının bağımsız olmadığı yerde insan haklarından, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden ve hukuk devletinden bahsetmek mümkün değildir. İnsan haklarının, insanlık onurunun, hukuk devletinin, demokrasinin, refahın, özgürlüğün en temel olmazsa olmaz koşulu bağımsız ve tarafsız bir yargıdır" ifadelerini kullandı.

 

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN