Siirtli Prof. Dr. Hüseyin Bilgin, Ticaret Bakanı Bolat'ın Baş Danışmanlığına Getirildi

Genç yaşında yaptığı çalışmalarla ülke içinde ve ülke dışında adından söz ettiren Siirtli hemşerimiz Prof. Dr. Hüseyin Bilgin, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat'ın baş danışmanlığına getirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Çeşitli kitapları bulunan ve bazı yayın organlarında ekonomi alanında makaleleri yayınlanan bir çok STK’da yönetici olarak görev yapan Prof. Dr. Bilginin öz geçmişi başarılarla dolu.

Mehmet Hüseyin Bilgin Kimdir?

1973 yılında Siirt’te doğan Mehmet Hüseyin Bilgin, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini aynı üniversitenin Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalında ve doktora eğitimini de Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat Anabilim Dalında tamamlamıştır. Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli üniversitelerde görev alan Bilgin, anabilim dalı ile bölüm başkanlığı yapmıştır. 2000 yılında yardımcı doçent olan Bilgin, 2005 yılında makro iktisat dalında doçent ve 2011 yılında Uluslararası Ekonomik Entegrasyon Anabilim Dalında profesör olmuştur. Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde çalışmakta olup İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Çeşitli uluslararası ve ulusal mesleki kuruluşların yönetiminde bulunan Bilgin’in uluslararası bilimsel indekslerde taranan ve alanın önde gelen dergilerinde yayımlanmış çok sayıda makalesi, uluslararası konferanslarda sunulmuş çalışmaları, yayımlanmış mesleki kitapları, çok sayıda ulusal makalesi ve ulusal konferanslarda sunulmuş çalışmaları bulunmaktadır. Çalışmalarıyla bazı ulusal ödüllere layık görülen Bilgin, yabancı üniversitelerde ve uluslararası konferanslarda davetli olarak çok sayıda seminer vermiş ve konuşma yapmıştır. SSCI kapsamında ve etki faktörü yüksek bazı uluslararası dergilerin editoryal yönetiminde ve çeşitli kurullarında da bulunan Bilgin, Kasım 2022 itibarıyla RePEc iktisatçılar sıralamasında Türkiye genelinde 26. sırada (son 10 yıldaki çalışmaları itibarıyla 7. sırada) yer almaktadır. 25.03.2022-02.08.2023 tarihleri arasında VakıfBank Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, 15.07.2023 tarihinden beri ise Ticaret Bakanlığında Bakan Müşaviri görevini yürütmektedir. Aynı zamanda SMMM ruhsatı sahibi olan Prof. Dr. Bilgin, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Eylül 2022’de düzenlenen “Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi” ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde yine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Nisan 2023’te düzenlenen “100. Yılında İzmir İktisat Kongresi”nin akademik koordinatörlüğünü yapmıştır.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN