Siirt Üniversitesi'nde GSTF ve Tasarım MYO İşbirliğiyle Parametrik Duvar Çalıştayı Gerçekleştirildi

Siirt Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi (GSTF) ile Tasarım Meslek Yüksekokulu (MYO) işbirliğiyle 18-20 Mayıs tarihleri arasında Parametrik Duvar Çalıştayı gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Çalıştayın yürütücülüğünü Öğr. Gör. Dr. Özden Sevgül Aytar ve Öğr. Gör. Merve H. Kasım Memişoğlu üstlendi. Etkinlik, 34 öğrencinin katılımıyla yapıldı.

Siirt Üniversitesi'nde GSTF ve Tasarım MYO İşbirliğiyle Parametrik Duvar Çalıştayı Gerçekleştirildi

Öğrenciler, altı grup halinde çalışarak SketchUp programını kullanarak Curviloft ve Slicer eklentileri ile dikkat çekici projeler ürettiler.

Çalıştayın amacı, parametrik tasarımın mimarlık eğitimindeki önemini pekiştirmek, öğrencilere dijital tasarım araçları kullanarak yaratıcı çözümler üretme fırsatı sunmak ve analitik düşünme becerilerini geliştirmekti.

Siirt Üniversitesi'nde GSTF ve Tasarım MYO İşbirliğiyle Parametrik Duvar Çalıştayı Gerçekleştirildi

Öğr. Gör. Merve H. Kasım Memişoğlu, parametrik tasarımın günümüz mimarlık pratiğinde ve eğitiminde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, öğrencilerin farklı parametreleri kullanarak yenilikçi ve yaratıcı projeler geliştirdiğini belirtti. Çalıştayın sonunda, her grubun özgün ve yaratıcı çalışmaları jüri tarafından değerlendirilerek altı grup içerisinden biri birinci seçildi.

Etkinliğin sonunda konuşma yapan Öğr. Gör. Dr. Özden Sevgül Aytar, öğrencilerin yaratıcı fikirleri ve teknik becerileriyle jüri üyelerini etkilediğini ifade ederek, bir grubun çalışmasının uygulamaya geçirilebildiğini söyledi. "Görmüş olduğunuz bu çalışma, parametrik tasarımın ne kadar esnek ve etkileyici olabileceğini göstermektedir," dedi.

Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen Öğr. Gör. M. Berkay Kızılkan, Dr. Öğr. Üyesi İlker Salih Ebrem, katılan tüm öğrenciler ve çalıştay sponsoru olan Vasto Marine Gemi İşletmeciliği ve Denizcilik Şirketi'ne teşekkür eden Öğr. Gör. Merve H. Kasım Memişoğlu, "Öğrencilerimizin ortaya koyduğu bu değerli çalışmalar, geleceğin tasarımcıları olarak onların ne kadar parlak bir geleceğe sahip olduklarının göstergesidir," şeklinde konuştu.

Açılış töreninde, çalıştaya destek verenler sahneye davet edilerek, GSTF Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kahyaoğlu ve Tasarım MYO Müdürü Doç. Dr. Arzu Altuntaş tarafından tebrik edilip, teşekkür ve katılım belgeleri verildi. Tören, modellenerek hayata geçirilen duvarın açılışı ile sona erdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN