Siirt Üniversitesi İlk İhracatını Libya'ya Gerçekleştirdi

Siirt Üniversitesi ilk ihracatını üretmiş olduğu temizlik ve bakım ürünlerinden oluşan bir tırı Libya'ya gönderdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Siirt Üniversitesi ilk ihracatını üretmiş olduğu temizlik ve bakım ürünlerinden oluşan bir tırı Libya’ya gönderdi.
Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında “Tarım ve Hayvancılık” alanında ihtisaslaşan Siirt Üniversitesi; bölgemizin inovasyon potansiyellerini ortaya çıkarmak, üniversite-sanayi işbirliğini artırmak ve hem ulusal hem de bölgesel ekonomiye katma değer sağlamak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

İhtisaslaşma programı kapsamında kamu-üniversite-sanayi işbirliğini çerçevesinde, teknolojik ve katma değeri yüksek yeni veya ara ürünleri geliştirmek veya mevcut ürünlerin kalitesini yükseltmek amacı ile kurulan Siirt Üniversitesi Kamu-Üniversite Sanayi İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi yerel tarımsal ürünlerimiz fıstık, bıttım vb. ürünleri sanayi ham maddesi olarak kullanarak; fıstık kolonyası, limon kolonyası, bıttım sabunu, doğal bıttım şampuanı, sıvı el sabunu ile çamaşır suyu, kireç çözücü ve yüzey temizleyici gibi temizlik ve bakım ürünleri üretmektedir.

Siirt Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürü Doç. Dr. Mehmet Dağ koordinatörlüğünde akademisyenler; Doç. Dr. Orhan Baytar, Doç. Dr. Arzu Ekinci, Dr. Öğr. Üyesi Gurbet Canpolat ve staj yapan öğrencilerin Siirt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Laboratuvarında ürettiği ürünleri, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğüne bağlı ofislerimizde ve https://www.siuesatis.com/ online alış veriş mağazasında halkımızın kullanımı için satışa sunulmuştur.

Ürünleri yurtdışına ihraç etmek için girişimde bulunan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tekin Şahin’in çabaları sonucu Libya’lı yetkililerle yapılan görüşmeler neticesinde bir konteynır dolusu temizlik ve bakım ürünü Libya’ya doğru yola çıktı. Irak, Sudan ve Almanya firmaları ile görüşmeler devam etmektedir.

Yapılan ihracatla ilgili değerlendirmede bulunan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak yaptığı açıklamada 2007 yılında kurulan Üniversitemizin ciddi bir gelişim süreci sergilediğini, AR-GE çalışmaları açısından Üniversitemizin mühendislik alanında Türkiye’de birinci, matematik biliminde Türkiye’de dördüncü, Ziraat Fakültesi “Toprak Bilimi” alanında Türkiye’de sekizinci olduğunu belirtti.

Siirt Üniversitesinin sıradan bir üniversite olmaktan çıkıp AR-GE yönü çok güçlü bir üniversiteye dönüştüğünü ifade eden Rektör Şındak, “Bunlar bizim gurur kaynağımızdır bu gururda emeği olan bütün çalışanlarımıza teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN