Siirt'te öğrencilerin spot piyasasını hareketlendirmesi bekleniyor! Öğrenci evinin ortalama fiyatı belli oldu!

Bu yıl ev tutmak isteyen üniversiteli öğrenciler, ikinci el piyasasını hareketlendirmesi bekleniyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Özellikle beyaz eşya fiyatlarının artmasıyla sıfır eşya alamayan öğrenciler ve aileleri spotçularda hareketliliğe neden oldu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Artı Siirt (@artisiirt)'in paylaştığı bir gönderi

Peki bir öğrenci evini döşemenin maliyeti ne kadar? Soruyu Siirt’teki ikinci el piyasasına sorduk.

En temel ihtiyaçlar için 12-14 bin liranın gözden çıkarılması gerektiğini söyleyen esnaf, kaliteye göre fiyatların değişebileceğini belirtiyor.

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla üniversite kentleri bir öğrenci göçüne hazırlanıyor. Bu şehirler için üniversiteliler önemli bir gelir kaynağı olurken, yurtta değil de evde kalmak isteyenler sağlam bir alışveriş hazırlığı yapıyorlar.

Birkaç öğrenci bir evi paylaşma yolunu seçerken, en sade evin temel ihtiyaçlarını tamamlamak bile önemli bir maliyet gerektiriyor. 

Artı Siirt Haber Ajansı, öğrenci evi sıfırdan kurulurken bütçeye en uygun yöntemlerin izini sürdü.

Ev Döşemenin Maliyeti En Az 15 Bin TL

Siirt’te ikinci el eşya alım satımı yapan Nezir Girişkin, Üniversitelerin açılmasıyla ikinci el piyasasında hareketlilik yaşanacağını belirterek, eve çıkmak isteyen bir öğrencinin en az 14-15 bin TL’yi gözden çıkarması gerektiğini ifade etti.

Geçen yıla göre fiyatların arttığını dile getiren Girişken, “Ev dizecek bir öğrencinin, buzdolabı, fırın ve çamaşır makinası, üç parça beyaz eşyası 9 bin TL, ekstra baza, başlık, yatak ve koltuk takımı isterse bunlarda 5 bin TL tutuyor. Bir öğrenci tek başına zaten eve çıkamıyor, iki, üç kişiyle birleşip öyle çıkıyor. İki, üç kişi bir eve çıkarsa kişi başına 3 Bin TL tekabül ediyor. Bu sene bir ev kurulu 14-15 Bin TL bandında. Geçen sene ise 7-8 bin liraydı.” Dedi.

Geçen yıl ki fiyatlarla bu yıl ki fiyatlar arasında fark olduğunu söyleyen Girişken, “Her şeyin fiyatı arttı, artık bizde aldığımız fiyata alamıyoruz. Geçen yıl ile bu yıl arasında baya bir fark var. İkinci el eşyaları müşterilerimizden alırken 1000 lira, 1500 lira artık kimse kendi çamaşırını, buzdolabını veya diğer eşyalarını 1000 liraya veya 1500 liraya satmıyor. Herkes diyor ki işte fiyatlar pahalı oldu, bizim ürünlerimizin ederi bu kadarsa bundan sonra daha fazla.  Tabi bizde pahalı aldığımız için mecburen bunu yansıtmak durumunda kalıyoruz.” açıklamasında bulundu.

İkinci el işletmesinde bulunan ürünlerin, internette satılan fiyatlardan daha uygun satıldığını belirten Girişken, “Şuan herhangi bir fırının internet satış fiyatı 10 bin lira civarında, bizde ki ürünler az kullanılmış ürünler 6,7 ay kullanılmış ürünler ve test edilip sattığımız ürünler. Bizde bu fırınlar daha uygun, 10 bin liralık fırın bizde 3 bin lira. Ortalama bir buzdolabı 4 bin liradan başlıyor, çamaşır makinası 3 bin lira, fırınlar 2 bin 500 liradan başlıyor. Ortalama bir baza, başlık ve yatak 2 bin liradan başlıyor. Bizler kente yeni gelen öğrenci ve memurlara yardımcı olmaya çalışıyoruz, bunun için ürünlerin kapı teslimatı da bize ait.” Şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN