Milli Eğitim Bakanlığı Siirt'te Başlatılan Projeyi Örnek Proje Olarak Gösterdi

Milli Eğitim Bakanlığı, Siirt Milli Eğitim Müdürlüğü'nce başlatılan projeyi paylaşarak, örnek proje olarak gösterdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı'na ait resmi twitter sayfası, Siirt Milli Eğitim Müdürlüğü'nce depremzede ailelere yönelik başlatılan projeyi paylaşarak, örnek proje olarak gösterdi.

Bakanlık, Siirt Milli Eğitim Müdürlüğü'nce, Siirt'te kalan afetzedelere yönelik "Aileme Hoş Geldin" projesini örnek proje olarak paylaştı. 

Bakanlığın resmi hesabından yapılan videolu paylaşımda, "Siirt'te depremzede vatandaşlarımız için el ele veren milli eğitim ailemiz, sıcacık bir projeye imza atıyor.

Şefkatle hazırlayıp yerleştirdikleri daireleri birer yuva hâline getiren öğretmen ve öğrencilerimize “Ailemize Hoş Geldiniz” projesinde başarılar dileriz." denildi. 

“Ailemize Hoş Geldiniz” projesi nedir?

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler sonucunda Siirt'e misafir gelen afetzedelerin ihtiyaçlarının saptanması ve giderilmesi için Siirt İl Millî Eğitim Müdürlüğünce bir gönül projesi başlatıldı. 

Proje kapsamında afet bölgesinden Siirt’e gelen 1598 ailenin ihtiyaçlarının giderilmesi için Siirt Eğitim Ailesi bir seferberlik başlattı.

Maddi ve manevi her alana hizmet eden projede emeğin ve sevginin birlikteliği ön plana çıktı. Sahada 250 den fazla gönüllü öğretmenin sahada gönüllü olarak görev yaptığı projede Siirt’e misafir olan yaklaşık 1600 aileye ve 310 öğrenciye destek sağlanıyor. Öğrencilerin misafir edildiği, yerleştirildiği mahallede bulunan her okul o aileye kardeş aile oldu. Her on aileye bir okul ev sahipliği yaparak misafirlere gerekli destekleri sağlıyor.
İşte sürecin en güzel uygulamaları: 
Öncelikle Aile Sosyal Politikalar il müdürlüğünden bir liste alınıyor. Bu ailelere gönüllü öğretmenlerimiz ulaşarak ailenin istek ve ihtiyaçlarını tespit ediyor. Ailede öğrenci varsa öğrencinin ilgili okullara yerleştirilmesi için süreç takip ediliyor. Öğrenciye 500 Tl lik kırtasiye çeki veriliyor. Ayrıca  öğrencilerin kaynak kitap, yardımcı kitap ve kırtasiye ihtiyaçları da gideriliyor. Daha sonra evi olmayan aileler için ev temin ediliyor ve evin döşenmesi için hazırlıklar yapılıyor. Sobalar kuruluyor, odunlar kesiliyor, kim hangi güzelliğin üstesinden gelebiliyorsa oraya el atıyor. Okulların üstlendiği aileler belirlenen evlere ve Millî Eğitim Müdürlüğünün boş lojmanları dayayıp döşetilerek yerleştiriliyor. Evlere yerleştirilen ailelere temel gıda malzemeleri desteği sağlanıyor. Okulun öğretmen, öğrenci ve velilerinin destekleri ile tüm bunlar özenle, sevgiyle hazırlanıyor. Psikolojik Danışman ve Rehberlik Öğretmenlerimiz ise evleri sık sık ziyaret ederek ailelere psikososyal destek sağlıyor.
Şu ana kadar 50’den fazla ev bulunup tüm ihtiyaçları giderilerek döşendi. Konu ile ilgili duygularına yer veren Siirt İl Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, "Okullarımız 6 ay boyunca ailelerimizin yanında olmaya devam edecekler. Ben bu süreçte gönüllü olarak çalışan idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerimize teşekkür ederim. Bir projeden öte' aile olabilmeyi' hissettirebilirsek ne mutlu bizlere..." diyerek projenin asıl gayesine vurgu yaptı.

 

Siirt'te kalan afetzedelere yönelik 'Aileme Hoş Geldin' projesi başlatıldı

Siirt'te kalan afetzedelere yönelik 'Aileme Hoş Geldin' projesi başlatıldıSiirt'te kalan afetzedelere yönelik 'Aileme Hoş Geldin' projesi başlatıldıSiirt'te kalan afetzedelere yönelik 'Aileme Hoş Geldin' projesi başlatıldıSiirt'te kalan afetzedelere yönelik 'Aileme Hoş Geldin' projesi başlatıldıSiirt'te kalan afetzedelere yönelik 'Aileme Hoş Geldin' projesi başlatıldı 

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN