Siirt'te ilk defa denendi! Kuraklığa karşı geleceğin ürünü

Siirt'te demonstrasyon amacıyla ilk defa ekilen lenoks bitkisinin hasadı yapıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Demonstrasyon amacıyla ekilen lenoks bitkisinin az su ihtiyacı ile yetiştiğini belirten Siirt Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, “lenoks silajla zenginleştiriyor, özellikle süt verimliliğinin kalitesine ve süt üretiminde ciddi artışlar sağlamaktadır.” Dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Artı Siirt (@artisiirt)'in paylaştığı bir gönderi

“Son yıllarda ilkim değişikliği ile beraber az su tüketen bitkilerin değeri biraz daha ortaya çıkmıştır.” Diyen Ergün, İlimiz önemli bir tarım ve hayvancılık kenti. 1 milyon 200 bin üzerinde bir küçükbaş hayvan varlığımız bulunmaktadır. Bu hayvan varlığından dolayı kaba yem çok büyük bir önem taşımaktadır. İlimizde 37 bin hektar mera alanı bulunmasına karşılık meralarımız zayıf, o yüzden kaba yemle mutlaka desteklememiz gerekiyor. Son yıllarda ilkim değişikliği ile beraber az su tüketen bitkilerin değeri biraz daha ortaya çıkmıştır.” Dedi.

Lenoksun su isteğini kış ve ilkbahar yağışlarıyla karşılayabildiğine dikkat çeken Ergün, “Kaba yemlerin birçoğu yonca gibi değerli, yem bitkileri fazla su talebi bulunan bitkilerimiz. Özellikle son yıllarda ülkemizde lenoks dediğimiz yem şalgamı bitkisinde ekim alanları gittikçe artmaktadır. Çünkü az su isteyen ve az su tüketen bir bitkimiz. Su isteğini kış ve ilkbahar yağışlarıyla karşılayabilmektedir. Bizde bu amaçla kaba yem bitki ihtiyacını karşılamak ve yeni bir ürün olan bu bitkiyi denemek amacıyla Kurtalan ilçemizde demonstrasyon alanı oluşturduk.” İfadelerini kullandı.

Yetiştiricilik yapılan alanlarda dönüm başına 6 ton civarında yeşil ot hasadının yapıldığını söyeleyen Ergün,  “Yine kırsal kalkınma yatırımlarıyla desteklediğimiz bir hayvan yetiştiriciliği işletmesindeyiz. İşletmelerin kar edebilmesi içini entegre bir üretimle, üretim ve yetiştiricilik yapması gerekiyor. Kırsal kalkınma yatırımlarıyla desteklediğimiz bu işletmede 2 dönümün üzerinde bir yerde demonstrasyon alanı gerçekleştirdik. Yetiştiricilik yapılan alanlarda dönüm başına 6 ton civarında yeşil ot hasadı olmaktadır. Tabi lenoksun silaja girebilmesidir. Silajla zenginleştiriyor, özellikle süt verimliliğinin kalitesine ve süt üretiminde ciddi artışlar sağlamaktadır.”  diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN