Siirt'te Engelli ve Eski Hükümlü Proje Başvuruları Başladı

Engelli ve eski hükümlü proje başvuruları başladı. İŞKUR, kendi işini kurmak isteyen engellilere 400 bin ve eski hükümlülere 300 bin TL'ye kadar destek verecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Engelli ve eski hükümlü proje başvuruları başladı. İŞKUR, kendi işini kurmak isteyen engellilere 400 bin ve eski hükümlülere 300 bin TL’ye kadar destek verecek. 

Kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülerin desteklenmesi kapsamında proje başvuruları başladı. 

Başvurular, e-devlet üzerinden yapılacak. Siirt  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

PROJELERİ BASIN DUYURUSU

2024/2. Dönem Engelli ve Eski Hükümlü proje başvurularını 07 Haziran 2024 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır. İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir. Proje başvurularında istenen tüm bilgi ve belgelere eksiksiz ve doğru olarak yer verilmesi gerekmektedir. İl Müdürlüğü tarafından yapılacak kontrollerde bilgi ve belge eksikliği olan projeler sistem üzerinden iade edilecektir. İade edilen projeler eksik bilgi ve belgelerin tamamlanması şartıyla sistem üzerinden 28 Haziran 2024 tarihine kadar tekrar gönderilebilecektir. Bu tarihten sonra eksikliklerin hiçbir şekilde tamamlanması mümkün değildir. Eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde eski hükümlünün projesini Adalet Bakanlığının ilgili birimleri (denetimli serbestlik müdürlükleri, koruma kurulları gibi) aracılığı ile Proje Başvuru Rehberi’nde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile İl Müdürlüğüne iletmesi gereklidir. Eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvurular dikkate alınmaz ve proje sahibine iade edilir. 

Bu projede amaç, kendi işini kurmak isteyen ve istihdamında güçlük çekilen engelli ve eski hükümlülere kendiişlerini kurmaları için destek sağlamaktadır. Hayvancılık ile ilgili (Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık) projeleri de kapsayan bu hibe desteğinin geri ödemesi bulunmamakta burada tek şart işletmenin faaliyetinin üç yıl devam etmesidir. Bu destek, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlüler için büyük bir fırsattır. Bu destekten faydalanmak isteyenlerin Girişimcilik Belgesi, Hayvancılık Projelerinde Sürü Yönetimi Belgesi Arıcılık Projelerinde Arıcılık Belgesine sahip olması gerekmektedir. Sürü Yönetimi Belgesi İŞKUR’un düzenlediği kurslara katılarak Arıcılık Belgesi ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınabilmektedir. Girişimcilik Belgesi E-Devlet üzerinden KOSGEB’in sayfasına girerek elektronik ortamda en fazla üç günlük bir kurs ve basit bir sınava tabi tutularak alınabilmektedir. 

Komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde, başvuru sahibinin talep etmesi halinde, aşağıdaki maliyetler karşılanabilecektir: 

Projeler kapsamında;

Tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde:

a) Kuruluş işlemleri desteği; işyeri kuruluşu için yapılan işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 20.000TL,

b) İşletme gideri desteği; sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, tanıtım) %60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 40.000TL,

c) Kuruluş (demirbaş) desteği; sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dâhil en fazla 240.000TL olmak üzere KDV ve tüm gider kalemleri dâhil en fazla 300.000TL,

Diğer sektörlere ait projelerde:

a) Kuruluş işlemleri desteği; işyeri kuruluşu için yapılan işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 20.000TL,

b) İşletme gideri desteği; sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, tanıtım ve kira) %60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 80.000TL, (ilgili mevzuat hükümlerinin yerine getirilmesi şartıyla 80.000TL’lik işletme gideri desteği içerisinden en fazla 40.000TL’ye kadar kira desteği verilebilir)

c) Kuruluş (demirbaş) desteği; sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dâhil en fazla 300.000TL olmak üzere KDV ve tüm gider kalemleri dâhil en fazla 400.000TL destek sağlanmaktadır.

Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Hibe Desteği Projeleri:

Eski hükümlüler için destek miktarı toplam tahsis edilecek bütçe miktarı, hiçbir şekilde tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde vergiler dahil 240.000 Türk Lirasını, diğer sektörlere ait projelerde vergiler dahil 300.000 Türk Lirasını geçemez. 

Kendi işini kurmak isteyen Engelli ve Eski hükümlüler için çok önemli olan bu hibe desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, Siirt Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvurduklarında kurum personeli tarafından kendilerine projenin ayrıntıları ve hazırlanması gereken belgeler hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir. Kurum olarak her türlü desteği vereceğimiz vatandaşlarımızı kurumumuza bekliyoruz. Başvurular yukarıda belirtilen tarihler arasında alınacak bu 07/06/2024 tarihinden sonra yapılacak başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir. 

Ayrıntılı Bilgi 

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, www.iskur.gov.tr, 444 75 87, Alo 170 

Kamuoyuna duyurulur.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN