Siirt'te Dev Güneş Enerjisi Santrali İçin ÇED Olumlu Kararı Alındı

Siirt'in Kurtalan ilçesinde İstanbul Medipol Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek dev Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından projenin ÇED raporu olumlu bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Akçalı Köyü’nde İstanbul Medipol Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek dev Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesi için 31907 sayılı Resmî Gazete’de yer alan ÇED Yönetmeliği uyarınca yapılan değerlendirmeler sonucunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından projenin ÇED raporu olumlu bulundu.

Proje kapsamında 17,466 MWp/17,466 MWm kapasitesine sahip ve 14,3 MWe elektrik üretebilecek bir güneş enerjisi santrali, toplamda 22,84 hektarlık bir alanda kurulacak. ÇED olumlu kararı alınmasıyla birlikte proje hayata geçirilerek bölgede önemli ölçüde temiz enerji üretimi ve çevre dostu bir yatırımın yapılması planlanıyor.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, "Siirt İli, Kurtalan İlçesi, Yayıkdere Köyü sınırları içerisinde, Medipolitan Sağlık ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan Medipolitan GES (22,9801 MWp/22,9801MWm/18 MWe-32,39 Ha) projesi hakkında 29.07.2022 tarih ve 31907 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliği’nin (Geçici 1. Maddesi kapsamında) 14. Maddesi gereğince Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmiştir" denildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN