Siirt'te bu ameliyat ilk kez kapalı yöntemle yapıldı!

Siirt'te nefes darlığı şikayetiyle gittiği hastanenin acil bölümünde çekilen tomografiyle adominal aort anevrizması (karın içindeki atar damar genişlemesi) tespit edilen hasta, kentte ilk kez kapalı yöntemle yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Siirt’te nefes darlığı şikayeti ile acil servise başvuran, Mahfuz Turhan (69), yapılan muaneye sonucunda, karın içindeki aort damarında genişleme tespit edildi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Artı Siirt (@artisiirt)'in paylaştığı bir gönderi

Durumun, Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları Hacı Eskici ve Kadir Çekirdekoğlu’na bildirilmesi üzerine, 69 yaşındaki hastaya işlem yapılmasına karar verildi.

“Açık ameliyat riskli olduğu için, kapalı bir yöntemle yapmayı tercih ettik.”

Siirt'te bu ameliyat ilk kez kapalı yöntemle yapıldı!

Siirt’te ilk defa uygulanan kapalı yöntemle karın içindeki atar damara stent koyma işlemi ile hastanın sağlığına kavuştuğunu belirten, Kalp Damar Cerrahisi Hacı Eskici, “Hastamız acil servise nefes darlığı şikayeti ile başvuruyor, hali hazırda KOAH hastası.  Yapılan tomografi sonrasında hastanın abdominal aortunda balonlaşma tespit ediliyor. Hasta bu nedenle bize danışıldı. Bizde hastayı muayene ettiğimizde abdominal aort anevrizması olduğunu gördük. Hastamız KOAH, ileri yaş ve akut ağrısı olduğundan dolayı hastaya operasyon kararı aldık. Yalnız bu tür hastalarda açık ameliyat riskli olduğu için, kapalı bir yöntemle yapmayı tercih ettik. Anjiyo işlemi sırasında hastamızın ana damarına stent yerleştirdik, işlemimiz de gayet başarılı geçti. Şuan hastamız servisimizde yatıyor, herhangi bir sıkıntısı yok.” Dedi.

Yapılan başarılı ameliyatla hastaların çevre illere sevke gerek kalmadığını söyleyen Kalp ve Damar Cerrahi uzmanı Op. Dr. Kadir Çekirdekoğlu, “Hastamız acil servisimize başvurduğu zaman, raslantısal bir şekilde karın içi atar damarında balonlaşma olduğu tespit edildi.” Dedi.

Siirt'te bu ameliyat ilk kez kapalı yöntemle yapıldı!

“Daha önceden bu durum çok yüksek hayati risk taşıdığı için, acil durumlarda hastayı çevre illere sevk etme gibi bir durumumuz vardı.” diyen Çekirdekoğlu, “Biz de hastamıza Siirt’te ilk defa uygulanan kapalı yöntemle karın içindeki atar damara stent koyma işlemi dediğimiz EVAR işlemini uyguladık. Daha önceden bu çok ölümcül bir hastalık olduğu için, acil durumlarda hastayı çevre illere sevk etme gibi bir durumumuz vardı. Ama bu saatten sonra ilimizde de bu imkan var. Bu imkan doğrultusunda da dış merkezlere sevklerimiz minimuma indireceğiz. Bize bu imkanları sunan başta hastane başhekimimiz Öğrt Üyesi Dr Çağdaş Kaynak olmak üzere tüm hastane yönetimine teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Siirt’te ilk defa uygulanan kapalı yöntemle abdominal aort anevrizması hastası Mahfuz Turhan’da, nefes darlığı şikayeti ile hastaneye geldiğini ve şans eseri bu hastalığının ortaya çıktığını belirterek, ameliyatı gerçekleştiren doktorlara teşekkür etti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN