Siirt'te Bazı Kurumlarda 'Zorbalık' İddiası! Boş Senede İmza, İşe Başlamadan İstifa Dilekçesi, Düşük Maaş ve Dahası…

Siirt'te bazı özel eğitim kurumlarında öğretmenlere, ilk göreve başladıklarında boş senet ile istifa dilekçesi imzalatıldığı iddia edildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Siirt'te bazı özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, ilk göreve başladıklarında işten ayrılmaları durumunda yasal hakları olan kıdem tazminatını talep etmemeleri için boş senede imza atmak zorunda bırakıldıklarını iddia etti.

Öğretmenlerin işe başlarken boş senet imzaladığını ve bu senetlerden bazılarının alacaklısı olmayan farklı kişilerce icra yolu ile tahsil edilmeye çalışıldığı belirtildi.

İddiaya göre, özel eğitim okullarında göreve başlayan öğretmenlere, okul yönetimi tarafından ilk olarak boş senede imza attırılıyor ve tazminat alamamaları için kendileri yazmış gibi istifa dilekçesine imza attırılıyor. Asgari ücretin altında görev yapan öğretmenlerin hesabına net asgari ücret yatırılmasına rağmen maaşın bir kısmını okul yönetimine elden iade eden öğretmenler, mağdur olduklarını dile getirdi.

Öğretmenler Konuyu Mahkemeye Taşıyor

İmzaladığı boş senedin alacaklısı olmayan kişilerin eline geçmesinden korktuğu için açık isminin verilmesini istemeyen bir öğretmen, okulda işe alınması için boş senede imza atmak zorunda bırakıldığını ve bunun işe kabul şartı olduğu iddiasında bulundu.

Okulda aldığı düşük maaş ve uygulanan mobbingten dolayı işten ayrılmaya karar veren öğretmen, okul yönetimi tarafından imzalatılan boş senedin alacaklısı olmayan farklı kişilere verilmesiyle tehdit edildiğini söyledi.

İlgili okul hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirten öğretmen, kendisiyle birlikte 6'dan fazla öğretmenin de aynı durumda olduğunu ifade ederek, boş senedin halen okul yönetiminde olduğunu ve bu durum hakkında endişe duyduklarını söyledi.

Ayrıca D.T. adında bir öğretmenin işten ayrıldığı ve imzaladığı boş senedin alacaklısı olmayan kişilere verildiğini ve bu konuyla ilgili mahkeme sürecinin devam ettiği iddia edildi.

Bazı Özel Okullarda da Öğretmenlere Göreve Başlamadan Önce İstifa Dilekçesi İmzalatılıyor

Siirt’te bulunan bazı özel okullarda da göreve ilk başlayan öğretmenlere yine tazminat almamaları için istifa dilekçesine imza attırıldığı iddialar arasında yer alıyor. Mobbing yolu ile işten ayrılmak zorunda kalan öğretmenlere okul yönetimleri tarafından tazminat verilmemesi için istifa dilekçeleri imzalatılıyor. 

Konunun Takipçisi Olacağız

Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyu araştırmasını, özel okullardaki öğretmenlerden müfettişler aracılığıyla tek tek görüş almasını bekliyoruz. Biz de Artı Siirt olarak, öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu ve konuların yakından takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.

Yargıtay'dan boş senet imzalatan işverenler için karar

Hukuka aykırı bir şekilde çalışanlara işe girişte boş senet imzalatan işverenler için Yargıtay'dan önemli bir karar çıktı. Yüksek mahkeme; işçiden boş senet alan işverenin, iş ve çalışma hürriyetini ihlal suçunu işlediğine hükmetti.

Mahkemeye başvuran bir grup işçi, patronlarının işe başlarken kendilerinden boş senet aldığını öne sürdü. Mahkeme, davanın düşürülmesine hükmetti.

Kararın temyiz edilmesiyle devreye Yargıtay 18. Ceza Dairesi girdi. Yargıtay kararında; Türk Ceza Kanunu’nda hukuka aykırı başka bir davranışla, iş ve çalışma hürriyetini ihlal eden kişiye, mağdurun şikayeti halinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verileceği yönündeki yasa maddesi hatırlatıldı.

Kararda şöyle denildi:

"Sanıkların, şikayetçilerden kıdem tazminatı, iş kazası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan uygulanacak cezalar gibi durumlarda şirket bütçesinden bir ödeme yapılmamasını önlemek amacıyla, alacaklısı, tarihi ve miktarı olmayan senetler alınacağını, vermek istemeyenlerin işten çıkarılacağını söyledikleri ortadadır.

Sanıkların eyleminin TCK’nın 119. maddesi kapsamında birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmiş olup olmadığı tartışılarak, suçun kovuşturulmasının şikayet koşuluna bağlı olmadığı tespit edilmeksizin şikayetin süresinde olmadığı gerekçesi ile kamu davasının düşmesine karar verilmesi kanuna aykırıdır."

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • FARUK 5656 | 13 Temmuz 2023 10:21

    Yaziklar olsun. Cok acı duzenbazlığın yobazlığın hak ihlalinin gasp in esir almanın calışmaya muhtaç egitimcileri rehin almak. Filimlerde izlerdik. Bunun adı eşkiyalik baska ne ? Dinimizde insanlık literetöründe oyle bir sey olamaz kınıyorum.

  • Frk | 12 Temmuz 2023 20:18

    Bu Haber Daha Başlangiç. Siirt'te Kurumlarda Sadece Özel Değil resmi kurumlarda da Neler neler dönüyor.

BUNLARA DA BAKIN