Siirt'te Başören Regülatörü ve Hes Projesi Halkın Görüşüne Açıldı

Reis Yapı Malzemeleri, 292 milyon TL yatırımla Siirt Başören Deresi üzerinde hidroelektrik santral kurulacak. Başören HES'in kurulu gücü 15 MW olacak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Reis Yapı Malzemeleri, 292 milyon TL yatırımla Siirt Başören Deresi üzerinde hidroelektrik santral kurulacak. Başören HES’in kurulu gücü 15 MW olacak.

Siirt İli, Baykan, Kurtalan ve Merkez İlçe sınırları içerisinde, Başören Deresi üzerinde Reis Yapı Malzemeleri İnşaat şirketi tarafından 15 MW kurulu gücünde Başören Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) kurulup işletilmesi planlanıyor.

292 milyon TL değerindeki proje kapsamında sadece elektrik üretilmesi amaçlanıyor.  

Siirt Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada; Siirt İli, Merkez İlçesi, Tuzkuyusu ve Sarıtepe Köyleri, Baykan İlçesi, Çaykaya ve Engin Köyleri, Kurtalan İlçesi, Tosunbağı (Doğanlı) köyü sınırları içerisinde Reis Yapı Malzemeleri İnşaat Temizlik Gıda Nakliye Tu. San. Ve Tiz. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Başören Regülatörü ve HES (15,62 MWm/15,00 MWe) projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek son şekli verilmiş olup, söz konusu rapor halkın görüş ve önerilerini almak üzere ÇED Yönetmeliğinin 14 Maddesi (1) nolu bendi kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında İl Müdürlüğünde (10) takvim günü görüşe açılmıştır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN