Siirt'te 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anıldı!

Siirt'te 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Siirt Garnizon Komutanlığı Şehitliğinde gerçekleştirilen tören, Şehitler anıtına çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Aziz şehitlerimizin anısına yapılan saygı atışından sonra Vali Vekili Muhammed Sait Baytok tarafından Şehitlik Anıt defteri imzaladı.

Vali Vekili Baytok Şehitlik Anıt Defterinde şunları kaydetti. 

“Aziz Şehitlerimiz; Türk tarihinin dönüm noktalarından olan ve bağımsızlık savaşımızın temellerinin atıldığı Çanakkale Zaferini kutlamak ve kutsal vatan topraklarımızın bütünlüğü ve Aziz Milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden sizleri saygı, rahmet ve minnetle anmak üzere huzurunuzdayız. 18 Mart Çanakkale zaferi, tarihte eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olduğu kadar, Kurutuluş savaşına ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda milletimizin verdiği en büyük varoluş mücadelesidir. Hür ve bağımsız yaşama kararlılığının en veciz örneklerinin sergilenmiş olduğu Çanakkale Zaferi, eşsiz bir kahramanlık destanıdır. Bu zafer, tarihten silinmek istenen bir milletin vatanını istiklal ve istikbalini canı pahasına nasıl savunacağını göstermesi bakımından insanlık tarihi için de ibret alınması gereken bir hadisedir. Bu duygularla, Çanakkale Zaferinin 108. Yıldönümünde, başta devletimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun”

Aziz şehitlerimiz için okunan Kuranı kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu tarafından şehitlerimiz için dua okundu. 

Vali Vekili Baytok ve diğer protokol üyeleri tarafından Şehit Mezarlarına karanfiller bırakıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda devam eden törende, 3. Komando Tugay Komutanlığında görevli Üsteğmen Burak Öztürk tarafından günün anlam ve önemi belirten konuşma yapıldı.

14 Eylül Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan Çanakkale Türküsü eşliğinde sinevizyon gösterimi ve Çanakkale Zaferini anlatan tiyatro gösterisi büyük bir beğeni ile izlendi.

Resim, şiir ve Kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ‘18 Mart Çanakkale Şehitleri’ temalı karakalem ‘Resim Sergisi’ nin gezilmesi ile buradaki tören sona erdi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla Vali Vekili Muhammed Sait Baytok il protokolü ile birlikte ‘Siirt Gazi ve Şehit Aileleri Dernekleri Federasyonu'nu ziyaret etti.

Federasyon başkanı Abdulbaki Olgaç’tan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Vekili Baytok federasyon yetkilileri, şehit yakınları ve gaziler ile sohbet etti.

İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu tarafından aziz şehitlerimizi için yapılan dua ile buradaki program sona erdi.

Törenlere; Vali Vekili Muhammed Sait Baytok, Siirt 3. Komando Tugay Komutan Vekili Yarbay Hüseyin Altınışık, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt Barosu Başkan Vekili Sinem Çalapkulu Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Kadir Yıldız, Abdulmecit İlhan, siyasi parti, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN