Siirt Tarım İl Müdürlüğü Kasaplara Hijyen Eğitimi Verdi

Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kasap ve şarküteri işletme sahiplerine yönelik eğitim semineri düzenledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Tarım ve Ağaç Müzesi eğitim salonunda düzenlenen seminerde et ve et ürünleri satışında hijyen ve uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verilirken, kasaplarda sorun ve taleplerini dile getirdiler.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan yaptığı konuşmada Siirt’in büyük bir eksiği olan modern mezbahanenin bir süre önce hizmete girdiğini belirterek kaçak et kesimine ve hijyen olmayan et ve et ürünleri satışına artık izin verilmeyeceğini söyledi.

Vali Osman Hacıbektaoğlu'nun talimatları ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Siirt Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü ve Veterinerlik Hizmetleri Müdürlüğü’nden oluşturulan komisyonla her gün düzenli olarak denetimler yapılmakta, görülen olumsuzluklar karşısında gerekli uyarılar yapılmaktadır.

Sayın Valimizin talimatları ile et ve et ürünleri satan esnaflarımızla işbirliği ve karşılıklı anlayışla, görülen eksikliklerinde eğitim yoluyla giderilmesi amaçlanmaktadır.

Bu amaçla bugünkü eğitim toplantısını yaptıklarını, belirten Demirhan “ Bunun yanı sıra hijyene özen gösterilmesini ve özellikle iş yerleri dışında et teşhir alışkanlığından vazgeçilmesini istiyoruz.Türkiye’nin hiç bir yerinde görülmeyen bu davranış aynı zamanda mevzuata da aykırıdır. Kaçak kesimin önlenmesi ve hijyen şartlarının sağlanması konusunda sonuç alınıncaya kadar denetimler kararlılıkla devam ettirilecektir” dedi.

Demirhan kasapların dile getirdiği sorunların ilgili birimler tarafından değerlendirileceğini ve sorunların en aza indirilmesi konusunda çaba harcayacaklarını söyledi. Belediye Zabıta Müdürü Özgür Eker’de belirtilen konularda kasapların olumlu bir adım atmalarını ve kendilerini cezai işlem yapmak zorunda bırakmamalarını istedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemal Koyuncu dile getirilen sorunların çözümü için çaba harcayacaklarını ancak kasaplarında hijyen kurallarına ve mevzuata uygun hareket etmeleri gerektiğini ifade etti. Kasaplar Odası Başkanı Abdülkadir Can da yaptığı konuşmada önce kasapların sorunlarının çözümünü istedi.

Toplantıda söz alan kasaplar mezbahanede hayvanlar için uygun barınak ile rampa yapımı başta olmak üzere eksikliklerin giderilmesini yetersiz olan eleman sayısının yeterli hale getirilmesini ve hayvan kesim ücretinin tekrar değerlendirilmesini istediler.

Dile getirilen istekler değerlendirilmek üzere tutanak altına alınarak bu tür toplantıların devam etmesi konusunda mutabakata varıldı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN