Siirt İŞKUR'dan Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği

İŞKUR, Engelli ve eski hükümlülere yönelik proje destekleri için başvuruların başladığını duyurdu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

İŞKUR'dan yapılan açıklamaya göre, Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden İdari Para Cezası Olarak Tahsil Edilen Tutarları Kullanmaya Yetkili Komisyon'un 2023 yılı 1. dönem toplantısında alınan kararlar uyarınca 145 projeye 18.1 milyon lira destek sağlanacak. Tahsis edilen 18.1 milyon lira ile engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına, engelli istihdamını sağlayacak destek teknolojilerine, engellinin işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına, engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimi ile ruhsal ve zihinsel engelli bireylerin istihdam edileceği “Korumalı İşyeri Desteği”ne yönelik projeler desteklenecek.

Engellilerin e-devlet üzerinden diğer başvuru sahiplerinin ise elden veya posta yoluyla en geç 9 Haziran 2023 Cuma gününe kadar Karaman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne projelerini teslim etmeleri gerekiyor.

Siirt İŞKUR İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yapılacak başvurularda hangi tür projelerin destekleneceği, iş kurma ve başvuru şartları şöyle;

2023/2. Dönem Engelli ve Eski Hükümlü proje başvurularını 09 Haziran 2023 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır. İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir.

Proje başvurularında istenen tüm bilgi ve belgelere eksiksiz ve doğru olarak yer verilmesi gerekmektedir. İl Müdürlüğü tarafından yapılacak kontrollerde bilgi ve belge eksikliği olan projeler sistem üzerinden iade edilecektir.

İade edilen projeler eksik bilgi ve belgelerin tamamlanması şartıyla sistem üzerinden 3 Temmuz 2023 tarihine kadar tekrar gönderilebilecektir. Bu tarihten sonra eksikliklerin hiçbir şekilde tamamlanması mümkün değildir. Eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde eski hükümlünün projesini Adalet Bakanlığının ilgili birimleri (denetimli serbestlik müdürlükleri, koruma kurulları gibi) aracılığı ile Proje Başvuru Rehberi’nde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile İl Müdürlüğüne iletmesi gereklidir. Eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvurular dikkate alınmaz ve proje sahibine iade edilir. 

Bu projede amaç, kendi işini kurmak isteyen ve istihdamında güçlük çekilen engelli ve eski hükümlülere kendiişlerini kurmaları için destek sağlamaktadır. Hayvancılık ile ilgili (Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık)  projeleri de kapsayan bu hibe desteğinin geri ödemesi bulunmamakta burada tek şart işletmenin faaliyetinin üç yıl devam etmesidir. Bu destek, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlüler için büyük bir fırsattır. Bu destekten faydalanmak isteyenlerin Girişimcilik Belgesi, Hayvancılık Projelerinde Sürü Yönetimi Belgesi Arıcılık Projelerinde Arıcılık Belgesine sahip olması gerekmektedir. Sürü Yönetimi Belgesi İŞKUR’un düzenlediği kurslara katılarak Arıcılık Belgesi ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınabilmektedir. Girişimcilik Belgesi E-Devlet üzerinden KOSGEB’in sayfasına girerek elektronik ortamda en fazla üç günlük bir kurs ve basit bir sınava tabi tutularak alınabilmektedir.
Komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde, başvuru sahibinin talep etmesi halinde, aşağıdaki maliyetler karşılanabilecektir: 

a) Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 10.000 TL. 

b) İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 30.000 TL. (tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde kira desteği sağlanmadığından en fazla 15.000 TL.) 

c) Demirbaş desteği: Tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili demirbaş maliyetleri için vergiler dâhil en fazla 90.000 TL, diğer sektörlere ait projelerde sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 110.000 TL.

Eski hükümlüler için destek miktarı toplam tahsis edilecek bütçe miktarı, hiçbir şekilde tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde vergiler dahil 90.000 Türk Lirasını, diğer sektörlere ait projelerde vergiler dahil 110.000 Türk Lirasını geçemez.

Kendi işini kurmak isteyen Engelli ve Eski hükümlüler için çok önemli olan bu hibe desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, Siirt Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvurduklarında kurum personeli tarafından kendilerine projenin ayrıntıları ve hazırlanması gereken belgeler hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir. Kurum olarak her türlü desteği vereceğimiz vatandaşlarımızı kurumumuza bekliyoruz. Başvurular yukarıda belirtilen tarihler arasında alınacak bu 09/06/2023 tarihinden sonra yapılacak başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Ayrıntılı Bilgi 

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, www.iskur.gov.tr, 444 75 87, Alo 170                                                                                                                                                                                                                                                                                
Kamuoyuna duyurulur.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN