Siirt'in Tarihi Ahşap Kapıları Kayıt Altına Alınıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Genel Müdürlüğünce planlanan yıllık çalışmalar kapsamında her yıl çeşitli illerde halk kültürü alan araştırmaları gerçekleştirilmekte, elde edilen bilgi ve belgeler 'Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi'ne kazandırılmaktadır.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Ali Tepe

Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Genel Müdürlüğünce planlanan yıllık çalışmalar kapsamında her yıl çeşitli illerde halk kültürü alan araştırmaları gerçekleştirilmekte, elde edilen bilgi ve belgeler “Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi"ne kazandırılmaktadır.

Daha sonra basılacak olan kitaplarda yer alacaklardır. 09-15 Mayıs 2022 tarihleri arasında bu çalışmalar kapsamında Siirt il, ilçe ve köylerinde "Siirt Kapıları" konulu halk kültürü alan araştırması yapmak üzere Folklor Araştırmacıları Ömür Demirel, Esin Bozdoğan, İskân Altın ve Mesut Şirin’den oluşan ekip çalışmalarına devam etmektedir.

Siirt'te bulunan geleneksel evlere ait kapılar geleneksel halk mimarisinde bulunan Siirt’e ait ahşap kapılar genellikle geometrik, bitkisel desenler, bulunup ritiüllere halk kültürü açısından konu olmuştur. Ayrıca türbe, sivil ve dini yapılar üzerine yapılan bu araştırma halk kültürü açısından önemli bir yere sahiptir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN