Siirt İl Sağlık Müdürü Uyardı! Sahte Diş Hekimlerine Dikkat

İl dışından gelen bir şahsın köyleri dolaşarak vatandaşların diş tedavileri ve protez işlemlerini gerçekleştirdiği, bazı kişilerde işlemlere bağlı istenmeyen durumların ortaya çıktığı belirtiliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür, kendilerine bu konuda bir başvurunun olmadığını, olması durumunda yasal işlemleri hemen başlatacağını söyledi. Bu konudaki mevzuatın açık ve net olduğunu belirten Dr. Ömür “Kimsenin başkalarının sağlığıyla oynamaya ve tehlikeye atmaya hakkı yoktur. Kaldı ki bu konudaki mevzuatımız açık ve nettir. Bu tür çabalar yasa dışıdır. Ağır cezaları var. Bu tür işlemleri gören vatandaşlar hemen bize haber versinler. Biz de gerekli yasal işlemleri başlatalım.” dedi.

Siirt Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde çalışan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Zeki Özalp, “Sağlık konusu hassas bir konu, sağlık alanındaki tıbbi müdahalelerin hekimler ya da yetkili personeller aracılığıyla tıbbın ön gördüğü hijyenik ortam ve koşullarda yapılması gerektiğini belirtti. Bunlara dikkat edilmeden gerçekleştirilen müdahalelerin kaçınılmaz bir şekilde istenmeyen durumlara neden olunabileceği ve bazen bu etkilerin geri dönülemez sonuçları da olabiliyor. Özellikle böyle koşullarda yapılan tedavilerde, Hepatit ve AIDS gibi bulaşıcı hastalıklara neden olan mikroorganizmaları hasta farkında olmadan kapabiliyor. Bu nedenle vatandaşların duyarlı olması gerekiyor. Bunlara dikkat edilmeden gerçekleştirilen müdahalelerin kaçınılmaz bir şekilde istenmeyen sonuçlara neden olabileceği ve bazen buda geri dönülemez üzücü durumlara neden olabiliyor.” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN