SGK güncelledi! Erken Emekli Olabilirsiniz

Emekli olmak isteyenlerin gözü kulağı hükümetten gelecek olan EYT açıklamasında. EYT'nin aralık ayında Meclis'e gelmesi beklenirken, erken emekli olma hakkının olduğu meslekler de güncellendi. Bu mesleklerden birinde çalışıyorsanız hemen SGK'ya başvurun. SGK, yıpranma hakkı meslek listesini güncelledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili hükümetin aralık ayında çıkaracağı yasa beklenirken, EYT dışında başka meslek grupları da erken emekli olabiliyor. Örneğin madencilerin emekli olma yaşı 43. Sosyal Güvenlik Kurumu bununla ilgili bir duyuru yaptı ve yıpranma payı nedeniyle erken emekli olan meslek gruplarını açıkladı. Bu mesleklerden herhangi birinde çalışıyorsanız 43 yaşından itibaren emekli olmanız mümkün.

Sosyal Güvenlik Kurumu bazı mesleklere ilişkin olarak erken emeklilik sağlayacak olan yıpranma hakkını devreye aldı.

Kamuoyunda “yıpranma hakkı” olarak ifade edilen fiili hizmet süresi zammına ilişkin önemli bir adım daha atıldı.

SGK, yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısını 45’e çıkardı. Artık röntgen teknisyeni, ağız-diş radyoloji uzmanı, cezaevinde çalışan memurlar, ihtiyat pilotları da bu haktan yararlanıp erken emekli olabilecek.

Kurşun-arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, civa üretiminde, madenlerde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar başta olmak üzere yararlanan meslek sayısı 45’e çıktı.

Sosyal Güvenlik Kurumu yıpranma payına açıklık getirmek için bir genelge yayınladı.

Buna göre, artık röntgen teknisyenleri, ağız-diş radyoloji uzmanları, infaz ve koruma baş memuru, ceza infaz kurumu müdürü, ihtiyat pilotları da yıpranma hakkından yararlanacak.

43 yaşında emekli

Madenlerde çalışan işçilerin emeklilik yaşını 55’ten 50’ye indirirken, izinde geçirdikleri süreler tatiller de yıpranmaya dahil ediliyor.

Böylece madenciler 43 yaşında emekli olabiliyor. Geçen yıl kararname ile ceza ve infaz kurumu personeli ve sağlık çalışanlarına da yıpranma hakkı tanındı.

Cezaevlerinde çalışanlara verilen 90 günlük yıpranma hakkından cezaevi müdürü, infaz ve koruma baş memuru, hükümlü-tutuklularla irtibat içindeki diğer görevliler de yararlanacak.

Yıpranma hakkı bu kapsamdaki personel için Ağustos 2017’den sonraki çalışmaları için uygulanacak. SGK genelgesine göre emekli aylığı alanlar dışındaki “ihtiyat pilotları” da yıpranma hakkından yararlanacak.

Röntgen teknisyenleri, ağız, diş, çene radyolojisi uzmanları 90 gün yıpranma hakkından yararlanacak.

Yıpranma hakkından, kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demir-çelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basın ve gazetecilikte çalışanların yer aldığı 45 meslek grubu yararlanıyor.

SGK güncelledi. 43 yaşında emekli olabilirsiniz. Erken emekli olmanın yolu açıldı. Bu mesleklerde çalışıyorsanız hemen SGK'ya başvurun. EYT beklenirken yıpranma hakkı devrede. Hangi meslekte yıpranma payı var. SGK Yıpranma Payı Olan Meslekler - Resim : 2

İşte yıpranma payı olan meslekler

Asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar 90-180 gün

Madenlerin yer altında çalışanları 180 gün

TSK’da görevli subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar ve sözleşmeli erbaş ve erler 90 gün

Basın Kartı Yönetmeliği’ne göre çalışan gazeteciler 90 gün

Emniyet ve MİT mensupları 90 gün

Cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar 90 gün

Radyoaktif ve doğal, yapay radyoaktif maddeler 90 gün

Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar 90 gün

Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60-90 gün

Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar 60 gün

Çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN