Şeyh Muiniddin Aydın, Yalova'da Siirtlilerle Bir Araya Geldi

Şeyh Muiniddin Aydın, Yalova ve ilçelerinde yaşamlarını sürdüren Siirtliler ile bir araya geldi. Siirt'in önde gelen kanaat önderlerinden büyük mutasavvıflardan Şeyh Muhammed El Hazîn (k.s.) Hazretlerinin torunu Şeyh Muhammed Kazım'ın (k.s) oğlu olan Şeyh Muiniddin Aydın, Yalova'da her hafta Cumartesi günleri Siirtliler Vakfının düzenlemiş olduğu haftalık sohbetine katıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Yalova’daki Siirtlilerle bir araya gelen Şeyh Muiniddin Aydın, söyleyişide, İslam’da Allah’a kulluğun sadece namaz ve oruçtan geçmediğini, insanların yaratıcısı olan Allah (c.c.) huzurunda sürekli olduğunu hatırlaması gerektiğini, birbirlerine Tevazu, hak ve hukuk içerisinde gıybet yapmadan yaşamlarını idame etmesi gerektiğini belirtti. Allah’a itaat ve ibadette insanın sadece namaz ve oruçla sınırlı kalmadığı belirten Aydın, İslam’da Allah’a kulluğun komşu haklarına riayet, hakaret etmemek, hak ve hukuka riayet edilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Bu konularda sıkça Kur-an’dan ayetlerle örnekler veren Aydın, insanların özellikle komşularına hakaret, hak ve hukuka riayet etmek, hayvanlara merhamet edilmesi gerektiğini ve gıybet yapılmamasına dikkat çekip, bu konularda günahların Allah katındaki yerini anlattı. 

İnsanlıkta tevazünün önemine de değinen Aydın, “Müslüman yaratılışı gereği Allah’a iyi bir kul olabilmesi için sadece namaz kılması ve oruç tutması yetmez. Eğer namaz kılıp oruç tutan biri komşusuna hakaret ediyorsa, küfür ediyorsa, gıybet edip hak ve hukukunu çiğniyorsa işte o kul Allah katında tam cehennemliktir. Müslüman olup direk Allah’a tevekkül eden bir insan bunlarla birlikte yüce yaradan Allah’ın (c.c.) bir diğer mahlûkatları olan hayvanlara da merhamet etmeli. Eziyet etmemeli. Onlardan haberdar olmamız gerekli. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) buyuruyor ki, “Yeryüzündeki mahlukatlara acıyın ki, Allah’ta size acısın.” yine Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, “Cennette saadetler o kişiye ki, Onurunu kaybetmeden ömür boyu tevazu gösterebilene” diyor. Beşeriyetin en merhametlisi olan Peygamberimizin yolundan gitmek takvamızın gereği olsun.” Dedi. 

Siirtli vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği Şeyh Muiniddin Aydın’la buluştuğu sohbette, Yalova Siirt Vakfı Başkanı Cengiz Özçiçek ve çok sayıda davetli katıldı.

Şeyh Muiniddin Aydın, Yalova'da Siirtlilerle Bir Araya Geldi


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN