Seferberlik hali düzenlemesi: AKP'den açıklama geldi…

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası açıklama yapan Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bugün Resmi Gazete'de yayınlanan ve sosyal medyada gündem olan Seferberlik Hali Düzenlenmesine ilişkin açıklama yaptı. Çelik, tüzüğün 1990 yılında hayata geçtiğini dile getirip 'Değişen koşullarda belgelerin güncellenmesi gerekir.' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Parti genel merkezindeki toplantı, saat 14.30’da başladı.

MKYK toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in ekonomi ve eğitim başlıklarında birer sunum gerçekleştirdiği öğrenildi.

Toplantı sonrası Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı.

Çelik’in açıklamaları şöyle:

“Kampta Meclis, parti teşkilat çalışmaları değerlendirilir ekonomi dış politika kapsamında sunum yapılır. Kamp için hazırlıklarımızı sürdüyoruz. Önümüzdeki dönemde dış poitikada Sayın Cumhurbaşkanımızın yoğun bir mesaisi olacak. Başta Gazze meselesi ve orada uygulanan soykırıma karşı ortaya koyduğumuz tutum çerçevesinde. İç politikada da gelişmeler oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız kapsamlı bir şekilde değerlendirdi. MKYK üyelerine önümüzdeki 4 yıllık dönemi değerlendirirken birlik beraberliğin konusunda açıklamalar yaptılar.

Cumhur İttifakı içerisinde birlik ve beraberliğin korunmasıdır. Hep beraber birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi gerektiğini ifade ettiler.

İRAN CUMHURBAŞKANI REİSİ’NİN ÖLÜMÜ

Taziyelerimizi sunuyoruz. Zor günlerinde kardeş İran milletinin yanındayız. Bugün de Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Dışişleri Bakanımız cenaze törenine katılacaklar. Akıncı İHA gönderilmiştir. AKINCI İHA’nın çok kısa bir zaman içerisinde zorlu hava koşullarında merhumların yerini tespit etmesi Türkiye’nin bu konudaki imkan ve kabiliyetlerinin nasıl geliştiğinin göstermesi bakımından fevkalade önemlidir.

NETANYAHU’YA TUTUKLAMA TALEBİ

UCM Başsavcısı’nın Netanyahu’nun tutuklanması için tutuklama talebi talebinde bulunması çok önemlidir. Umarız ki bu talebe uygun bir karşılık verilir bu kişilerin tutuklanması talebi çıkar.

3 ÜLKENİN FİLİSTİN’İ TANIMA KARARI

İspanya, Norveç ve İrlanda’nın Filistin’i tanıma kararı memnuniyet vericidir. 3 ülke de tarihin doğru tarafındadır. AB’nin tümü Filistin’i tanımalı. ABD’den duymamız gerekenleri duyuyoruz.

BAŞIBOŞ KÖPEK DÜZENLEMESİ

Taslak halinde henüz üzerinde çalışılıyor. Önümüzdeki ya da sonraki hafta Meclis’e gelecek.

SEFERBERLİK HALİ DÜZENLEMESİ

Tüzük kaldırılıp yönetmeliğe çevrilince gündem oldu. Bu da olağan bir gündem. Seferberlik tüzüğü 1990 yılında hayata geçmişti. Bizim 2011 yılından itibaren değişen savaş koşulları ve teknolojileri etrafında bu tip belgelerin güncellenmesi gerekiyor. Burada stratejik olan şudur. Savaş durumunda bütün milli güç unsurlarının TSK’ya destek verecek şekilde koordine edilmesi esastır.

Daha önce değişecekti deprem nedeniyle ertelendi. Olağan bir şekilde güncellenmiştir. En son Akıncı’nın başarısını gördük. Milli güvenlik için koordinasyon nedir buna karar verildi ve yönetmelik yayınlandı.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN