Şap hastalığı hızla yayılıyor! Zonguldak'ta 215 köy karantinaya alındı

Zonguldak'ta 215 köy hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle karantina altına alındı. Ekipler, hastalığın görüldüğü bölgelerde aşılama çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Zonguldak'ta Ereğli, Alaplı, Kozlu, Gökçebey ilçeleri ve merkeze bağlı köylerde ahır ve ağıllarda inek, koyun ve keçi gibi hayvanlarda şap hastalığı tespit edildi.

215 KÖY KARANTİNADA

Devrek ilçesi ise önlem amacıyla kapsama alınarak toplam 215 köy karantina altına alındı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri hastalığın görüldüğü bölgelerde aşılama çalışması başlattı.

Öte yandan Şap Enstitüsü Müdür Vekili Ertan Ağtürk, 8 Mart'ta Türkiye'de görülen şap hastalığının yeni varyantı 'SAT-2 serotipi'ne ilişkin yapılan çalışmaları anlattı. Ağtürk, hastalığın yüksek ateşte seyreden, ağız, meme ve ayaklarda yaralarla birlikte devam eden, besi hayvanlarında et verim kaybına; süt ve süt hayvanlarında süt kaybına sebep olduğunu söyledi.

VERİMİ DÜŞÜRÜYOR

Ağtürk, hastalığın çok ağır seyrettiği de olduğunu kaydederek, "Besi hayvancılığı yapanlarda besinlerin geriye vurmasına sebep oluyor; kasaplık hayvanlarda et veriminin düşmesine; süt ve damızlık olarak yetiştirilen hayvanlarda gebe kalma olasılığı azalıyor ve süt verimi düşüyor. Bu da çiftçilerimizin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bundan dolayı da çiftçilerimizin aşılamaya önem vermeleri, özellikle enstitümüz tarafından üretilen şap aşısını yapmaları gerekiyor, bunu ihmal etmemeleri gerekiyor" dedi.

"HASTA OLMADAN ÖNCE AŞI YAPTIRIN"

Ağtürk, şah hastalığı ile mücadelenin 'hastalık bulaşmadan önce' ve 'bulaştıktan sonra' diye ikiye ayrılarak yapıldığını kaydederek, "Hasta olmadan önce kesinlikle aşıları yaptırmalarını tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.

"20 NİSAN'A KADAR TÜM HAYVANLAR AŞILANACAK"

Ağtürk, kurban hayvanları sahaya sürülene kadar hastalığı bertaraf etmiş olacaklarını belirterek, "Kurban için problem olmamasını göz önüne alarak karantina tedbirleri koyduk. Hastalık hayvandan hayvana bulaşıyor, kesinlikle insandan insana bulaşmıyor. Şu ana kadar insanda şapla ilgili bir hastalık görülmemiştir. Bizim aşı üretim kapasitemize baktığımızda 20 Nisan'a kadar ülkemizdeki hayvanların aşılanmış olacağını düşünüyorum.

ŞAP HASTALIĞI NEDİR?

Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan viral bir hastalıktır. Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığınca ihbarı mecburi hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalığın mortalitesi düşük olmasına karşın yüksek morbiditeye sahiptir. Bu şu anlama gelir: Öldürücü olmamakla birlikte sürü içerisinde veya bölgede hızla yayılır. Her ne kadar zoonoz kabul edilse de insanlara bulaşma oldukça nadirdir.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN