SANKO Sanat Galerisi'nde 'Paşalar-Kuvayi Milliye' resim sergisi

Ressam Kemal Kara, Gaziantep'in Kurtuluşu'nun 102'nci yıl dönümü dolayısıyla Nesilden Nesile Aktarım Temalı 'Paşalar-Kuvayi Milliye' resim sergisini 24 Aralık Pazar günü saat 16.30'da SANKO Sanat Galerisi'nde açacak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Ressam Kemal Kara, Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 102’nci yıl dönümü dolayısıyla Nesilden Nesile Aktarım Temalı “Paşalar-Kuvayi Milliye” resim sergisini 24 Aralık Pazar günü saat 16.30’da SANKO Sanat Galerisi’nde açacak.

Kemal Kara, “Kuvayi Milliye ateşinin yandığı Antep’te geçen zorlu zamanların ardından alınan İstiklal Madalyası ve Gazilik unvanı ile günümüzdeki adını almış olan Gaziantep’e bu sergi armağan olsun” dedi.

Kara, SANKO ve Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği iş birliğinde açılacak sergide tuval üzerine akrilik boya tekniğini kullanarak yaptığı 28 eserini Gaziantepli sanatseverler ile buluşturacağını söyledi.

Üç yılı aşkın süredir hazırladığı 6’ncı kişisel sergisi “Paşalar-Kuvayi Milliye”, serisini Gaziantep’te açmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadığını dile getiren Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kuvayi Milliye Destanı ile oluşturduğum Paşalar Serisi, savaşlardan yorgun düşen bir ulusun, belge ve resimlerinden oluşan kanlı dirilişinin öyküsüdür. Siyah-beyaz bir fotoğraf estetiği ile işlenen eser serisine dahil olan tek rengin şiddetli bir kırmızı olması üzerinde durduk. Bu noktada, kırmızının siyah ve beyaz ile oluşturduğu kontrasta bağlı grafik etkinin dışında sembolik anlamlar taşıdığı vurgulanabilir.

Kırmızı, anlama yönelik kaynağının yanı sıra, bir de teknik karşılaştırma öneriyor. Geçmişten gelen görüntüleri şimdiki zamanda tabetmek istedim. Fotoğrafçıların karanlık odada gerçekleştirdikleri baskı işlemi sırasında kullandıkları kırmızı ışığa referansla ve dönemin etkisinden dolayı bu rengi kullandım.”

Sergi, SANKO Park AVM’de bulunan SANKO Sanat Galerisi’nde 24 Pazar günü saat 16.30’da açılacak.

Kemal Kara 1986’da Ankara’da doğdu. 2005’te Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar, Resim Bölümüne giriş yaptı. 2009’da Prof. Dr. Nuri Temizsoylu atölyesinden mezun oldu. 2007’de Association Saint Henri, Grup Sergisi ve Müzayedesi, Saint Henri, Fransa’da sergileme, 2009’da Bilkent Sanat Merkezi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Güzel Sanatlar Proje Sergisi sergileme ödülü aldı.

’’Diyalogların Anı’’ adlı ilk kişisel sergisini 2010’da İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde; ’’Efekte Efekt’’ adlı ikinci kişisel sergisini de 2011’de İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde açtı. Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı Sanat Kuramı ve Eleştiri” lisansüstü programını burslu olarak 2011’de tamamladı. ’’Namı Olmayan Giremez” adlı üçüncü kişisel sergisini 2014’te Beylerbeyi Sarayı’nda açtı. ’’Namı Olmayan Giremez’’ adlı üçüncü kişisel sergisini 2015’te Art Project Contemporary eş zamanlı etkinlikleri kapsamında Bebek Lucca’da, 2017’de de yine Art Project Contemporary eş zamanlı etkinlikleri kapsamında Karaköy Mitte’de sergiledi. 2017’de Zorlu Eataly’de "Yeni Olan Hiçbir Şey Yok" adlı dördüncü sergisinin ön gösterimini yaptı.

Kara, 2017’de Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Sanatta Yeterlilik” Doktora Programına başladı. 2020’de "Yeni Olan Hiçbir Şey Yok" adlı dördüncü sergisini Bebek ArtsClub’da yaptıktan sonra aynı serginin devam gösterimini ise 2021’de Bebek Meg’te gerçekleştirdi. 2021’de "Bir Parçadan Diğerine" adlı beşinci kişisel sergisini Bann Art & Design’da sergiledi.

2002’de “Paşalar” adlı altıncı kişisel sergisini Art Contact Sanat Fuar’ında ön lansmanı yaptı. Sanatçı. Işık Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi olarak “Sanatta Yeterlilik” programına ve çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN