Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan Marmara için tsunami ve deprem uyarısı!

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde büyük bir depremin oluşturabileceği tsunami dalgalarına yönelik kritik bir değerlendirme yaptı. Ercan 'Büyük İstanbul depreminin beklendiği Marmara'da 7,5 büyüklüğündeki bir deprem en fazla 2,5 metre dalga yaratacak' şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye kıyılarında deprem sonrası meydana gelecek tsunami büyüklüğüne dair detayları aktardı.

X hesabı üzerinden paylaşımlarda bulunan Prof. Dr. Ercan; Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarına deprem sonrası tsunaminin ne kadar zaman sonra geleceğini belirtti.

Prof. Dr Ahmet Ercan, büyük deprem olasılığı olan İstanbul'u da kapsayan Marmara Bölgesi'nde 7,5 büyüklüğünde bir depremin 1 ila 2,5 metreye kadar dalga oluşturabileceğini, dalganın tırmanma yüksekliğinin ise 5 metreye erişeceğinin de altını çizdi.

Ercan'a göre; tsunami dalgaları, 50 ila 300 metre karada yol alabilir ve deprem sonrası 4 ila 20 dakika içinde kıyılara ulaşabilir.

Ercan'ın Ege ve Akdeniz bölgesi için değerlendirmelerinde beklentileri şu şekilde: Deprem 1 ila 3,5 metreye kadar dalga oluşturabilir, dalgaların tırmanma yüksekliği ise 5,5 metreye ulaşabilir. 100 ila 2500 metre karad yol alabilme potansiyeli olan dalgaların kıyıya varma süresi ise 5 ila 30 dakika.

“AĞIZLI KOYLAR, GİRİNTİLER SAKINCALIDIR”

Prof. Dr. Ahmet Ercan paylaşımlarında şunları belirtti:

  • Türkiye’de süpürtü (tsunami) göçüntülü kırıkların olduğu Ege ile Akdeniz’de, 1 ile 3,5 m dalga yüksekliğinde, 5,5 m tırmanma yüksekliğinde, 100 ile 2500 m karaya ilerleyebilir. Süpürtü, depremden 5 ile 30 dakika içinde kıyılara varır. Dar ağızlı koylar, girintiler sakıncalıdır.
  •  Marmara’da kırıklar, 1-1,5 m düşey bileşenli yanal atımlıdır. M7,5’luk bir deprem 1 ile 2,5 m dalga ile 5 m tırmanma yüksekliğinde, 50 ile 300 m karaya ilerleyen süpürtü (tsunami) üretir. Depremden 4 ile 20 dakika içinde kıyılara varır. Dar ağızlı koylar, girintiler sakıncalıdır.
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN