Mercedes'lerin Arkasında Yer Alan Harflerin ''Öyle miymiş?'' Dedirten Anlamları

Mercedes-Benz'in piyasaya sürdüğü otomobiller 'GLA', 'CLS' veya 'EQS' gibi ilginç kısaltmalara sahip oluyorlar. Peki bu adlandırma neye göre yapılıyor?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Bugün sokağa çıkıp bir araştırma yapsak, toplumun ciddi bir bölümü "Mercedes-Benz" sahibi otomobil satın almak istediğini söyler. Aslında bu yaklaşım pek de şaşırtıcı değil. Zira Alman otomotiv devi; lüks, şık ve sağlam araba üretme noktasında rüştünü yıllar öncesinden ispatladı

Ancak hangi Mercedes-Benz modeli sizin için en uygun? Bilindiği üzere, Mercedes-Benz'in piyasaya sürdüğü otomobillerde CLA, GLB ve EQS gibi garip garip isimlere sahip modeller bulunuyor. Peki bu isimlerin nereden geldiğine dair herhangi bir fikriniz var mı? Gelin, firmanın bu isimlendirme stratejisinin ardında yatan mantığa yakından bakalım.

Mercedes-Benz'in, otomobillerine verdiği isimler A, B, C, E, S gibi harflerle başlar.

Mercedes'lerin Arkasında Yer Alan Harflerin 'Öyle miymiş?' Dedirten Anlamları

Bazen tek bir harften sonra rakamlar görürüz; bazen CL, SL veya GL gibi iki harf bulunurken kimi zaman ise EQS gibi üç harften sonra rakamlar başlar. İşte bu harflerin nasıl dizildiği bile Mercedes-Benz tarafından özel olarak belirlenmiştir

Mercedes-Benz modellerindeki ilk harf, bazı modellerde gövde tipini temsil ederken bazılarında ise özel anlamlara sahiptir.

A Serisi Hatchback veya küçük sedan (Küçük Şehir Otomobili)
B Serisi MPV (Çok Amaçlı Otomobil)
C Serisi Mercedes-Benz, bu seriyi "konfor" olarak tanımlıyor.
E Serisi Yönetici anlamına gelen "Exekutive" (İngilizce Executive) kelimesinden türetildi.
S Serisi Özel sınıf anlamına gelen "Sonderklasse" (İngilizce Special Class) kelimesinden türetildi.
G Serisi Almanca "Geländeklasse" kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime, "arazi sınıfı" anlamına gelir.
V Serisi Kamyonet anlamına gelen "Van" kelimesinden türemiştir. İspanya'daki "Vitoria-Gasteiz" fabrikasına da atıfta bulunur.
X Serisi 4x4 çekiş sistemine atıfta bulunur. Pick-up'lar, X serisi üyeleridir.

Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz üzere Mercedes-Benz, A ve B Serisinde aracın gövde tipine atıfta bulunmaktadır. C, D, E, S, G, V ve X Serisi otomobiller ise daha çok üretim amacını temsil eden kelimelerden türetilmiştir. Ancak tabii ki Mercedes bünyesinde bulunan SLK ve SL gibi bazı modellerde istisnalar olabiliyor. 

Gelelim ikinci harflere: Mercedes-Benz modellerindeki ikinci harf, daima L'dir. Peki niye?

Mercedes'lerin Arkasında Yer Alan Harflerin 'Öyle miymiş?' Dedirten Anlamları

Mercedes-Benz'in elektrikli otomobillerini bir kenara bırakalım, içten yanmalı motorlara sahip olan modellerin tümünde ikinci harf L'dir. Bu harf, "hafif" anlamına gelen Almanca "leicht", İngilizce "lightweight" kelimesinden türetilmiştir. Mercedes-Benz bu eki, G serisi arazi araçları ile C serisindeki dört kapılı coupe araçlarında kullanmaktadır. Evet; "coupe" genel olarak iki kapılı araçlar için kullanılıyor olsa da Mercedes-Benz, dört kapılı bazı araçlarına da coupe ismini vermektedir.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN