Memur ve emekliler ne kadar zam alacak? İşte son tablo

Enflasyon farkının ne kadar olduğu, memur ve emeklileri yakından ilgilendiriyor. 4 aylık enflasyon yüzde 15,21 olarak gerçekleşti. Nisan ayında açıklanan enflasyon verileriyle birlikte, memur ve emeklilerin 4 aylık zam oranı merak ediliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Enflasyon rakamları memur ve emeklilerin yakından takip ettiği bir konu. Peki memur ve emekli zammı ne kadar olacak?  Açıklanan enflasyon verileri  bu konuyla ilgili soru işaretlerine cevap oluyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2,39 arttı, yıllık bazda TÜFE yüzde 43,68 oldu.

Reklamlara Tıklayarak Bize Destek Olabilirsiniz! Artı Siirt :) 

4 aylık enflasyon yüzde 15,21 olarak gerçekleşti. Bu rakam milyonlarca memur ve emeklinin zammı için kritik önem taşıyor. 

Memur ve emekliler ne kadar zam alacak?

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, her yıl iki kez toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor.

Memurlar yılın ilk 6 ayı için yüzde 8 sözleşme zammı almıştı. Bu oranı aşan fark kadar memurlara enflasyon farkı verilecek. 4 aylık rakamlara bakılınca memur ve memur emeklilerine en az yüzde 7,21'lik enflasyon farkı imkanı doğdu.

Ssk ve Bağ-Kur emekli zammında son durum ne?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 ayda bir zam alıyor. Emeklilerin zam oranı 6 aylık enflasyona göre belirleniyor. 4 aylık verilere göre SSK ve Bağkur emeklilerinin zammı şimdiden yüzde 15,21 oldu.

6 aylık enflasyon farkı ne zaman açıklanacak?

Ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarının enflasyon oranları ile ilk 6 aylık enflasyon farklı belirlenecek. Haziran ayı enflasyonu temmuzun ilk haftası açıklanacak. Böylece memur ve emeklilerin zam oranı netleşecek.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN