Kuraklık haritası yayınlandı: Siirt'i olağanüstü bir kuraklık mı bekliyor?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 3 aylık kuraklık haritasında Siirt'in büyük bölümünün 'olağanüstü kuraklık' tehlikesi altında olması dikkat çekti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke genelinde güncel kuraklık haritalarını yayımladı.

Standart Yağış İndeksi (SPI) metoduna göre hazırlanan 3 aylık haritada Siirt'in kuraklık durumu dikkat çekti. SPI esas olarak belirlenen zaman dilimi içinde ortalama yağış farkının standart sapmaya bölünmesi ile elde edilir.

Yayımlanan haritaya göre Siirt, Konya, Afyonkarahisar ve Ankara gibi şehirlerin büyük bir bölümünün “Olağanüstü kuraklık” tehlikesi altında olduğu belirlendi.

İzmir, Aydın ve Antalya gibi şehirlerde ise kuraklık riski olmadığı açıklandı.

Siirt Son 3 Ayı "Olağan Üstü Kurak" Geçirdi

Siirt, geçen yılın Ağustos ayından Ocak ayına kadar 6 aylık dönemi kapsayan haritada şiddetli kurak ve çok şiddetli kurak olarak değerlendirilirken, son 3 aylık dönem temel alınarak hazırlanan harita ise “Olağanüstü kuraklık” tehlikesi altında değerlendirildi.

İşte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, tarafından yayınlanan kuraklık haritası:

Kuraklık haritası yayınlandı: Siirt'i olağanüstü bir kuraklık mı bekliyor?

Kuraklık haritası yayınlandı: Siirt'i olağanüstü bir kuraklık mı bekliyor?

 

 

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN