Kredi kartı olanlara kötü haber: Tarih verildi!

Kredi Kartlarını kullananlara kötü haber geldi. 21 Eylül tarihinde kredi kartı faiz oranları, Merkez Bankası'nın kararıyla yeninden değiştirileceği duyuruldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Kredi kartı kullanıcıları için kötü haber geldi. 21 Eylül tarihinde Merkez Bankası'nın alacağı karara göre kredi kartı faiz oranları yeniden düzenlenecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartlarındaki taksitlerle ilgili önlemler alacaklarının sinyalini verdi. Bu, piyasanın en çok dikkat ettiği konulardan biri haline geldi.

Bireysel kredi kartı bakiyesinin toplamı 924.7 milyar lira, bunun 422 milyar lirası taksitli kredi kartı borcu olarak hesaplanırken, kurumsal kredi kartları bakiyesi 346.3 milyar lira ve bunun 150.4 milyar lirası taksitli kredi kartı borcu olarak öne çıkıyor.

Toplam taksitli kredi kartı borçları ise 572.5 milyar lira ile yarım trilyonun üzerinde bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yeni ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası Haziran toplantısından bu yana politika faizinde artış gerçekleştiriyor. Politika faiz oranı üç ayda yüzde 8,5'ten yüzde 25'e çıkarıldı. Bu değişiklik, bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulayabilecekleri maksimum faiz oranının hesaplanmasında kullanılan referans faiz oranını da yükseltti.

Referans faiz oranı, politika faizi artışından önce yüzde 0,81 seviyesindeydi ve kredi kartı işlemlerindeki maksimum faiz oranı yüzde 1,36 olarak belirlenmişti. Ancak Eylül itibariyle referans faiz oranı yüzde 2,26'ya yükseldi ve kredi kartı işlemlerindeki maksimum faiz oranı da yüzde 2,81'e çıktı.

Bu hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu toplantısında faizlerin 500 baz puan artması bekleniyor. Bu artış da kredi kartı faiz oranlarının bir kez daha yükselmesine neden olacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık verilere göre, kredi kartlarındaki faiz ve gecikme faiz oranlarının artmasına rağmen özellikle bireysel kullanımda harcamaların hızla arttığını gösteriyor.

Haziran başında toplam bireysel kredi kartı bakiyesi 721.4 milyar lira seviyesindeyken, 8 Eylül itibariyle bu rakam 924.7 milyar liraya yükseldi. Taksitsiz bireysel kredi kartı harcamaları ise haziran başında 344.8 milyar lira iken, 8 Eylül'de 502.7 milyar liraya çıktı. Taksitli kredi kartı harcamaları da haziran başında 368.6 milyar lira iken, 8 Eylül haftasında 422 milyar liraya yükseldi.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN