Kızıl Goncalar'daki tarikat hangisidir? Faniler tarikatı gerçek mi?

Başrollerinde Özgü Namal ve Özcan Deniz'in olduğu Kızıl Goncalar dizisi 18 Aralık'ta seyircisiyle buluştu. Dizide 'Faniler' ismiyle geçen tarikat gerçek mi? 'Faniler' kimlerdir? Dizinin Ahilik ile ilgisi var mı?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Başrollerinde Özgü Namal ve Özcan Deniz’in olduğu Kızıl Goncalar dizisi 18 Aralık’ta seyircisiyle buluştu. Dizide ‘Faniler’ ismiyle geçen tarikat pek çok seyirci tarafından merak edildi. Gerçekten böyle bir tarikat var mıydı ve kimlerden oluşuyordu?

FANİLER TARİKATI KİMLERDİR?

18 Aralık’ta ilk bölümü yayınlanan Kızıl Goncalar dizisinin ilk bölümünde kızını okutmak için çabalayan Meryem, tarikatta kızının başına gelenleri öğrendi. Adli bir vaka nedeniyle seküler psikiyatr Levent ile tarikat şeyhinin gözde torunu Cüneyd’in yolları kesişti. Zorunlu görev yıllarından Faniler tarikatıyla tanışan psikiyatr Levent, Cüneyd’e yardım edebilmek için aynı zamanda tarikatın gerici bakış açısına karşı da mücadele ediyor. Karakterlerin geçmişten getirdikleri sırlar ise merak konusu.

Faniler tarikatı, gerçek olmamakla birlikte pek çok tarikattan semboller taşıyor. Tarikatların dünyevi unsurlarına, para hırslarına ve kişisel zevklerine odaklanıyor.

DİZİDE KİMLER OYNUYOR?

Kızıl Goncalar dizisinin kadrosunda pek çok ünlü isim yer alıyor. Dizi kadrosu Levent Alkanlı (Özcan Deniz) ; Meryem Tezel. (Özgü Namal) ; Cüneyd Güneş. (Mert Yazıcıoğlu) ; Sadi Hüdayi Güneş. (Erkan Avcı) ; Beste Özdemir Alkanlı. (Hazal  Türesan) Naim Tezel (Mert Turak) ; Suavi Alkanlı ( Şerif Erol); Birgün Tezel (Sitare Akbaş); Zeynep Tezel ( Mina Demirtaş) isimlerinden oluşuyor.

Kızıl Goncalar'daki tarikat hangisidir? Faniler tarikatı gerçek mi?

DİZİNİN AHİLİKLE İLGİSİ NE?

Dizinin ilk başta yayınlanan fragmanına göre hayali olarak sunulan tarikatın Ahiler olduğu göze çarpmıştı. Ahi dernekleri tarafından tepki toplayan dizi fragmanından ilgili bölümü çıkartmıştı. Ahiler bölümünden dolayı tepki toplayan Gold Film özür dileklerini paylaştı. Dizi içindeki tarikat Faniler ismiyle gerçek olmayan bir topluluk tarafından canlandırılıyor.

AHİLİK NEDİR?

Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli’nin telkinleriyle kurulan ve Anadolu’da Müslüman Türkmenlerin oluşturduğu esnaf dayanışma teşkilatıdır. Ekonomik olduğu kadar sosyal bir teşkilat da olan Ahiler muhtelif kurallar dizisiyle toplumsal birliği de meydana getiren önemli bir yapı taşı teşkil etmişlerdir.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN