KESK Siirt Şubesi: Meydan bizim bayram bizim!

KESK Siirt Şubesi, 1 Mayıs nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

KESK Siirt Şube binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına, KESK, DİSK, TMMOB, EĞİTİM SEN, SES, TÜM BEL SEN ve BES. Şube başkanları ve temsilcileri katılım sağladı.

Basın açıklamasını KESK adına, Fırat Şimşek okudu.

KESK Siirt Şubesi: Meydan bizim bayram bizim!

Şimşek konuşmasında, “İsçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs'ta dünyanın dört bir yanındaki sınıf kardeşlerimizle beraber demokrasiye, adalete, eşitliğe ve barışa dair umutlarımızı ve taleplerimizi haykıracağız.” Dedi.

Şimşek açıklamasının devamında, “Türkiye`nin dört bir yanında meydanlarda buluşacak, ekmeğimizin her gün küçülmesine, adaletin terazisinin tamamen bozulmasına, en temel hak ve özgürlüklerimizin gasp edilmesine hep bir ağızdan DUR diyeceğiz.

Bizler, işçiler, emekçiler, emekliler bu ülkenin büyük çoğunluğuyuz. Bizler üretiyoruz, bizler çalışıyoruz 

Bizler bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini emeğimizle var ediyoruz ve insanca yaşamayı hak ediyoruz. İnsanca yaşayamıyorsak bu ülke fakir olduğu için değil; ülkenin kaynakları yetersiz olduğu için değil. Bu ülkenin kaynakları hepimizi insanca yaşatmaya yeter. Yeter ki kaynaklarımız rantçılara, sermayeye, faize, saraya, şatafata, silaha, savaşa değil işçilere, kamu emekçilerine, emeklilere ve kamu hizmetlerine kullanılsın. Yeter ki çarkları zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak için dönen bu düzene bir son verelim.

Bankalar, holdingler, şirketler karlılık rekorları açıklarken enflasyonun sebebi olarak biz işçi ve memurlar, emekliler gösteriliyoruz; alım gücümüz gerilemeye devam ediyor. Örneğin TÜIK mahkeme kararlarına uymayarak enflasyon verilerini nasıl hesapladığını açıklamıyor, ekmeğimiz sahte enflasyon verileriyle küçülüyor.

Tüm dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye gıda enflasyonunda açık ara birinciliğini koruyor. Alım gücümüz enflasyona ezdirilirken KDV-ŐTV, gelir vergisi, vergi dilimi derken cebimiz boşaltılıyor. Vergi yükü bizlerin sırtına yüklenirken sermaye ise keyfine göre vergi veriyor; bir gecede vergileri sıfırlanıyor, affediliyor.

Açlık sınırına bile yaklaşamayan maaşlara mahkûm edilen emeklilere "banka promosyonu müjdesi “verilerek resmen alay ediliyor. Mülteciler asgari ücretin altında ücretlerle, sigortasız, güvencesiz ve hatta ölümüne çalışmaya mahkûm edilmektedir. Milyonlarca mültecinin çaresizliği, sömürüyü artırmak için kullanılmaktadır.

1 Mayıs' ta alanlarda olmak işimize, aşımıza, ekmeğimize, emeğimize sahip çıkmaktır. 1 Mayıs' ta alanlarda olmak hakkımıza-hukukumuza; gelirde, vergide ve ülkede adalet talebimize sahip çıkmaktır.

1 Mayıs'ta alanlarda olmak eğitim ve sağlık başta olmak üzere herkese nitelikli kamu hizmeti hakkımıza sahip çıkmaktır. 1 Mayıs' ta alanlarda olmak söz ve karar hakkımıza; sendikalı olma, örgütlenme ve grevhakkımıza; ifade özgürlüğümüze, yani demokrasiye sahip çıkmaktır.

1 Mayıs' ta alanlarda olmak İstanbul Sözleşmesine, işyerinde şiddete ve tacize karşı Uluslararası Çalışma Örgütü (iLO)'nun190 sayılı sözleşmesine sahip çıkmaktır.

1 Mayıs’ta alanlarında olmak eşitliğe, özgürlüğe, laikliğe, hepimizin eşit yurttaşlar olarak barış içinde, kardeşçe yaşayacağımız bir memleket mücadelesine sahip çıkmaktır. 1 Mayıs' ta alanlarda olmak emperyalizme karşı barışı ve halkların kardeşliğini savunmaktır. Sözlerimizi klasik 1 Mayıs sloganıyla bitirmek istiyoruz. MEYDAN BİZİM BAYRAM BİZİM! SÖYLENECEK SÖZ BİZİM!” dedi.

Basın açıklamasının ardından grup Siirt’te 1 mayıs ile ilgili bildiri dağıttı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN