KDV zammı yürürlükte: İşte yeni fiyatlar

Mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 8'lik KDV dilimini yüzde 10'a, yüzde 18'lik KDV dilimini ise yüzde 20'ye çıkaran karar bugün yürürlüğe girdi

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) alınan yeni ek vergi kararı, pek çok ürünün fiyatına yansıdı.

Geçtiğimiz cuma günü alınan kararla mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 8’lik KDV dilimi yüzde 10’a, yüzde 18’lik KDV dilimi ise yüzde 20’ye çıkarıldı.

Hijyen ürünlerinde KDV oranı yüzde 8’den yüzde 20’ye çıkarıldı. Benzin, tütün, alkol ve elektronik cihazların KDV oranları yüzde 20 oldu.

Karar bugün yürürlüğe girerken iğneden ipliğe her şey zamlandı.

İÇKİ VE SİGARA

Geçtiğimiz hafta ÖTV gelen sigara ve içkiye, söz konusu kararın ardından bir de KDV zammı eklendi.

Değişiklik sonrası sigarada satış fiyatı üzerinden hesaplanan efektif KDV oranı yüzde 15,25'ten yüzde 16,67'ye yükseldi. Yaşanan bu gelişme fiyatlara yansıdı ve sigaraya 5 TL zam geldi.

Güncel sigara fiyatları listesine göre en düşük sigara fiyatı 41 TL, en pahalı sigara fiyatı ise 48 TL oldu.

Ayrıca rakı, votka, viski ve cinlere de geçtiğimiz hafta gelen ÖTV zammının ardından bugün de KDV zammı geldi.

TEKNOLOJİK ÜRÜNLER

KDV oranının artırılması ile birlikte teknolojik ürünlere de zam geldi. Seçimden sonra kurdaki artışa birlikte ürünlerine 4 kez zam yapan AppleTürkiye, bu kez de KDV zammı yaptı. Böylece en pahalı iPhone modeli 85 bin 999 TL’den 87 bin 457 TL’ye yükseldi.

AKARYAKIT ZAMMI

Seçim sonrası dolar kurundaki artış nedeniyle hızla yükselen akaryakıt fiyatlarına bugün de KDV zammı geldi. Akaryakıt ürünlerinde de KDV'nin yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltilmesi sonrası benzin ve motorin zamlandı.

KDV oranındaki artışla birlikte litre fiyatı benzinde 40 kuruş, motorinde 38 kuruş, otogazda (LPG) 15 kuruş zamlandı.

Bu geceki zamla birlikte benzinin litre fiyatı İstanbul'da 26,65 TL'ye, Ankara'da 27,13 TL'ye, İzmir'de 27,16 TL'ye yükseldi.

Motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 25,20 TL'ye, Ankara'da 25,67 TL'ye, İzmir'de 25,79 TL'ye yükseldi.

Son zamla birlikte seçimden sonra geçen 2 aydaki zam oranı benzinde yüzde 34,5, motorinde yüzde 35,6 oldu.

TOGG'A BİR HAFTADA İKİ ZAM

KDV zammı otomobil fiyatlarına da yansıdı. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilen elektrikli araçlara geçen hafta gelen yüzde 27’lik zammın ardından bugün de KDV zammı geldi.

5 Temmuz'daki zamla birlikte; 953 bin TL'den 1 milyon 207 bin TL'ye yükselen Togg T10X modelinin “V1 RWD” standart menzilli versiyonu bugün devreye giren KDV zammı ile birlikte 1 milyon 227 bin 500 TL'ye yükseldi. Böylece bir haftada fiyat 274 bin 500 TL yükseldi. 

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN