İşte Gençliğe Hitabe'den çıkarılan o bölüm

Atatürk'ün ölümünün 79. yılında Nutuk'u tüm yönleriyle inceleyen çalışmada, 'Gençliğe Hitabe'nin orijinal müsveddelerinde yer alan ve bizzat Atatürk tarafından karalanan bölüm gün yüzüne çıkarıldı. İşte Atatürk'ün üstünü karaladığı ve Gençliğe Hitabe'nin son müsveddesinde yer almayan o bölüm...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Eski Anıtkabir Müze Komutanı olan Ydr. Doç. Ali Güler, henüz yayımlanmayan “Nutuk ve Sırları- Nutuk Hakkında Her Şey” isimli çalışmasını anlattı.

Atatürk’ün ölümünün 79. yılında Nutuk’u tüm yönleriyle inceleyen çalışmada, ‘Gençliğe Hitabe’nin orijinal müsveddelerinde yer alan ve bizzat Atatürk tarafından karalanan bölüm gün yüzüne çıkarıldı.

Ydr.Doç.Ali Güler’in yayınladığı ‘Gençliğe Hitabe’nin orijinal müsveddesine göre, Atatürk, Gençliğe Hitabe’nin 2. sayfasındaki son kısmında “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” ifadesini şu satırlarla sürdürmüş:

“Efendiler, son kuvvetini kendi mefkûresinden ve damarlarında bulan Türk evladının elinde istiklâl ve Cumhuriyetin ilânihaye mahfuz (korunmuş) ve masun (dokunulmaz) olacağına ve sancağımızın itibarı daima yüksek bulunacağına...” Ancak müsveddeye göre Atatürk bu cümleyi karalayarak Nutuk’tan çıkarmış.

Gençliğe Hitabe’de karalanan son cümle dışında, 2 yerde daha Atatürk tarafından düzeltme yapıldığına dikkat çeken Güler şöyle konuştu:

Evvela ‘Ey Türk Genci’ denmiş; fakat ‘genci’ kelimesi silinerek ‘gençliği’ olarak düzeltilmiş. İkincisi ise ‘Galipler cebren ve hile ile’ cümlelerinin başındaki ‘galipler’ kelimesi de silinmiştir. 

Atatürk, 10. Yıl Nutku'nda da yine "Beni hatırlayınız" sözlerini sonradan çıkartmıştı.

O sözler şöyleydi:

"Bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur, beni hatırlayınız..."

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN