İstanbul'da İki Husumetli Siirtli Aşireti Kanaat Önderi Şeyh Muiniddin Barıştırdı

İstanbul'da kısa süre önce aralarında yaşanan tatsız olay sonucu husumetli olan 'Hevidi' ve 'Alenzok' aşireti mensupları, Siirt'in önde gelen kanaat önderlerinden büyük mutasavvıf Şeyh Muhammed El Hazîn (k.s.) Hazretlerinin soyundan, Şeyh Şerafeddin'in torunu Şeyh Muhammed Kazım'ın (k.s) oğlu olan Şeyh Muiniddin Aydın'ın devreye girmesiyle barışla sonuçlandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Hevidi’  ve ‘Alenzok aşiretleri arasında yaşanan tatsız olay sonucu husumet oluşmuştu. İki aile arasında devam eden husumet, Şeyh Muiniddin Aydın’ın tarafları bir araya getirip sulh sağlamasının ardından barış yemeğiyle son buldu.

“Eğer müminlerden iki grup birbiriyle kavgaya tutuşursa hemen aralarını düzeltin…” Ayetinin emrince tarafları İstanbul’daki divanda sulha davet eden Şeyh Muiniddin Aydın, tarafları barıştırdı.

Barış yemeğinde bir konuşma yapan Şeyh Muiniddin Aydın, husumetin insanoğluna yakışmadığı belirterek, husumeti sonlandıran iki aile mensuplarına, “Böylesine köklü, böylesine büyük ve onurlu iki aileyi bir araya getirip barışı gerçekleştirmek bizim için büyük bir sevinçtir. Allah hepinizden razı olsun. Sulhunuz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Barışın İslam’daki önemine değinerek, sulhu sağlamada emeği geçen herkese teşekkür eden Şeyh Muiniddin Aydın, bu barışın kalıcı olması dileğinde bulundu.

Hep beraber kılınan namazın ardından, şahitler ve Kur’an-ı Kerim huzurunda yemin eden iki aşiret büyükleri arasında barış sağlandı.

Aile fertlerinin kucaklaşıp helalleşmesinin ardından taraflar hep beraber yemek yedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN