İslam Memiş tarih verdi: Dolarda 24-25 lira sürpriz olmayacak

Döviz kuru ve altın fiyatlarındaki hareketliliği yorumlayan para piyasaları uzmanı İslam Memiş, yılın ikinci yarısında dolarda 25 lira bandının sürpriz olmayacağını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altın, dolar ve borsayla ilgili beklentilerini açıkladı.

Medyatava TV'nin konuğu olan Memiş şunları söyledi: 

"Borsa İstanbul endeksi 5353 puanda, yüzde 1’lik bir satış var, borsa tarafında dalgalı bir seyire yıllık bazda odaklanmak gerekiyor yani ne dip seviyeler ne de zirve seviyeler görüldü, olaya böyle bakmak lazım.

Yatırımcılar genelde yıllık ve uzun vadeli bir yatırım aracı olarak bu Piyasayı görmesi lazım genelde kumar piyasası olarak görmemesi gerekiyor, kredili işlem yapmaması gerekiyor, hisselerini mutlaka çeşitlendirilmesi gerekiyor.

 Eğer bu tedbirleri aldıktan sonra uzun vadeli bir yatırımcıysa, borsa tarafında bir zarar etme olasılığı çok zayıf ancak beklediğimiz seviyeler var, mesela yıl içerisinde 4400 puan seviyesinin dip seviyesi 6.500 puan seviyesinin zirve seviyesi olarak takip edeceğiz ve bugünkü seviyeleri gözünde bulundurduğumuz zaman da tam böyle orta noktadayız yani kırılma noktası yukarı yönlü de olacak, aşağı yönlü de olacak ve dalgalı seviyede bu fiyatlamalar devam edecek diye tahmin ediyorum.

Satış noktasında son bir hamle daha gelebilir buna dikkat çekmek istiyorum çünkü aşağıda biraz daha alanı var, düzeltme alanı var. Teknik olarak bir düzeltmeye ihtiyacı olduğu için düşüşler mutlaka yatırımcılar tarafından değerlendirilebilir.

Dolar tarafında malum, stabil yani bir dalgalanma yok 18,81 lira seviyesinde ama serbest piyasalarda dolar TL kuru şu an itibariyle 19,05 19,07 lira arasında yani Kapalı Çarşı piyasada, dövizcilerde, bankalarda 19 lira seviyesi üzerinde bir dolar kuru var. 

Ekranlarda 18,81 lira seviyesinde bir kur var ve bu kurunda bozulmasını en azından seçimlere kadar beklemiyoruz ama seçimlerden sonra yukarı yönlü kur atakları da yaşanabilir özellikle yılın yarısından sonra, haziran ayından sonraki süreçlerde Dolar TL kuralında 24-25 lira aralığı yaşanırsa bizim için sürpriz olmayacaktır.

Euro TL kuru dolara kıyasla yılın ilk 3 haftasında, yılın ilk ayında diyelim yine performansı iyi, en azından euro dolar kalitesi 2022 yılında malum  yirmi yılın  dip seviyesine kadar gerilemişti 0,95 seviyesine kadar, şu anda 1,08,58 seviyesinde ve yıllık bazda euro dolar paritesinde 1.15 seviyesinde yukarıda takip etmeye devam edeceğiz, düşüşleri bir alım fırsatı olarak değerlendireceğiz ve dolayısıyla da euro tekrar uzun bir aradan sonra ,8 ay aradan sonra tekrar doların üzerine çıkmış oldu 20.42 ekranlarda ama serbest piyasalardaki kur 20,66 lira seviyesinde yine euronun dolara kıyasla performansının iyi olduğunu gözlemliyoruz.

Gram altın TL fiyatı yeni bir rekor tazeledi ekranlarda, 1175 lira seviyesi görüldü ama serbest piyasalarda Kapalı Çarşı piyasasında 1195 lira seviyesi görüldü. Bu da 1114 lira seviyesinde yıla başlayan gram altın TL fiyatının 3 haftalık zarfı içinde gramında 81 liralık bir değer artışıyla 1195 liraya bugün yükseldiğini gördük. Yüzde 8,5, yüzde 9 civarında bir değer artışı var 3 haftalık süre içinde, burada altın yatırımcısına da uyarılarda bulunuyoruz.

Diyoruz ki yükselişler bitmedi, bu yıl altın tarafında ve gümüş tarafında rekor duymaya devam edeceğiz. Yani bu cümleyi çok sık duyacağız çünkü yukarıda orta ve uzun vadede gram altın TL fiyatında 1280,1350,1450,1500 hatta 1550 rakamlarını görebiliriz.

O yüzden de altın bulunduran yatırımcısı satmak için çok heyecanlı olmamalı, çok sabırsız olmamalı yukarıda daha çok alanlarımız var, yıllık bazda ama düşüş yönündeki bu sürece baktığımız zaman da düşüş sürecindeki trendimiz önümüzdeki 2 hafta boyunca gram altın TL fiyatında; aşağıda 1150 lira seviyesi var.

Gümüşün gram fiyatı da altına kıyasla performansı gayet iyi. Gümüşün ons fiyatı 23,71 dolar seviyesinde, yine 2022 yılında olduğu gibi gümüşün gram fiyatı 2023 yılında altından fazla getirisi olacağını söyleyebilirim."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN