İslam Memiş gram altın için 1800 TL zirvesine işaret etti, tarih verdi

İslam Memiş, üst üste tarihi rekorlar kıran gram altın için yeni tahminini açıkladı. Yükselişin dolar TL kuru kaynaklı olduğunu belirten Memiş 1800 TL zirvesine işaret etti, tarih verdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, rekor üstüne rekor kıran gram altının geleceğine dair yeni tahminlerde bulundu. 

Merkez Bankası'nın faiz kararını da değerlendiren Memiş, 'güven' vurgusu yaptı. İslam Memiş, gram altında 1800 lira ve üstü için iddialı açıklamalarda bulunurken, bunun nedenini bu kez dolar değil, 'ons altın' kaynaklı olarak ele aldı.

Memiş, "Bu yükselişin nedeni, yılın ilk yarısında dolar TL kurundaki yükselişleri nedeni, gram altın TL'de rekoru getirdi. Ons altın yavaş yavaş toparlanıyor ama bugüne kadar olan süreçte kımıldama yoktu. Sadece içeride dolar kurunun 27 lira üzerine yükselmesi gram altında rekor tazelenmesine neden oldu. Yatırımcısına yılbaşından bu yana yüzde 55, son bir yılda yüzde 75 kazandırdı" dedi. 

İslam Memiş, bu değerlendirmesinin ardından gram altında yeni rekorlar için rakam ve tarih verdi...

Gram altındaki son durumu değerlendirirken makas aralığının geri döndüğünü vurgulayan Memiş, şöyle konuştu: 

Şu anda 1738-1755 lira. Resmi kurda 1710 lira seviyesinde. Vatandaşlarımızın mutlaka dikkat etmesi gereken makas aralıkları. Gram altında ve dolarda seçim sürecindeki makas aralıkları geri geldi. Ekranlardaki fiyatlara vatandaşlar inanmasınlar. Hem makas aralıkları var hem de kurlarda ayrışma var. Gram altında 1800 lira direncinin takip ediyoruz.

Ons altında 2350 dolar seviyesi var öngördüğüm. Yıl sonuna kadar hızlı toparlanma görebiliriz. Gram altın ons altında da destek görürse yılın ikinci yarısında daha üst seviyeleri de görebiliriz. 

Merkez Bankası faiz kararı var mesela, bir görmek lazım bunu. Belirsizliğin olduğu her ortamda altın gibi emtialara yükselişler yansır. Kısa vadede yükselişler devam edecektir ama ne zaman normalleşecektir, bunun cevabı henüz yok.

Sıkıntılı bir sürecimiz var. TCMB'nin faiz kararları uzun yıllardır tahmin edilemiyor. Keşke öngörülebilir bir faiz kararı olsa da piyasalar rahat nefes alsa. Benim tahminim 300-350 baz puan seviyesinde bir artış olacağı yönünde ama yine de bir belirsizlik var. 

22 Haziran'daki faiz kararı gibi etkili olan bir toplantı olmayacak. Çünkü güven gitti. Faiz artsa ne olur artmasa ne olur modunda insanlar. Önce güvenin geri kazanılması lazım. Rasyonel politikaların ve şeffaflığın netlik kazanması gerekiyor.

İbre yukarı. Bu yükseliş trendi devam edecek ama nerede duracak, duracak mı? Burada tamamen bir belirsizlik var. 

Bugünkü koşullar, yeni zamlar enflasyonun geri gelmesinin tetikleyecektir. Yüksek enflasyon ve belirsizlikle birlikte pahalı bir hayat var.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN