İran: İsrail'e yönelik operasyon başarıyla tamamlandı ve devamını amaçlamıyoruz

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, İsrail'e düzenledikleri askeri operasyonun başarıyla sonuçlandığını öne sürerek, devamını amaçlamadıklarını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

İran devlet televizyonuna konuşan Bakıri, Devrim Muhafızları Ordusu tarafından İsrail'e düzenlenen "Gerçek Vaat" adlı saldırıyı değerlendirdi.

Bakıri, "Bu operasyonda çok sayıda İHA, seyir ve balistik füzeleri kullanıldı. İyi taktikler yapıldı ve uygun bir plan çerçevesinde Siyonist Rejim'in Demir Kubbe ve füze savunma kalkanının karşı koyamayacağı şekilde hareket edildi" dedi.

Hedeflerine ulaştıklarını kaydeden Bakıri, "Operasyon başarıyla tamamlandı. Devam ettirmek niyetinde değiliz. Siyonist Rejim ister toprağımıza ister Suriye veya her hangi bir ülkedeki merkezlerimize yönelik her türlü eylemde bulunursa daha büyük operasyonlar yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Tel Aviv yönetiminin, İran'ın Suriye'nin başkenti Şam'daki konsolosluğuna saldırarak kırmızı çizgiyi aştığını belirten Bakıri, İran'a yönelik yeni bir saldırının olması durumunda İsrail'e daha geniş kapsamlı bir saldırı düzenleyeceklerini ifade etti.

Tümgeneral Bakıri, " Amerika Siyonist Rejim'in Şam'daki saldırısından habersiz olduğunu ileri sürse de bu saldırıya yeşil ışık yakmış ve bir yandan da bölgede gerilim istemediği iddiasında bulunuyor.  Ancak bizim bilgilerimiz  bizim operasyonu Irak ve Ürdün'den başlayarak etkisizleştirmek istediği yönünde. Ancak bu yöndeki hedeflerine ulaşamadı” diye konuştu.

Sivil yerleşim yerleri ile ekonomik bölgelerin vurulmadığını kaydeden Bakıri, çok daha fazla füze atabilme kabiliyetine sahip olmalarına rağmen İsrail'e saldırının uyarı seviyesinde kalmasına çaba gösterdiklerini kaydetti.

İran-İsrail gerilimi

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran'ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran dün İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN