HÜDAPAR'dan kayyım kararına eleştiri

HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Hakkari Belediyesine kayyım atanmasını eleştirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa görüşmeleri kapsamında HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile bir araya geldi. Meclis Başkanlığı makamında yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından Yapıcıoğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yapıcıoğlu, yeni anayasa yapım sürecine ellerinden gelen katkıyı vereceklerini belirtti ve Türkiye'nin tamamen yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. Şu ana kadar anayasa üzerinde 21 kez değişiklik yapıldığını hatırlatan Yapıcıoğlu, "Birileri parlamentonun tamamen yeni bir anayasa yapma yetkisinin olup olmadığı hususunda tartışma yapmak istiyor. Bu konu da tartışılmalıdır elbette. Darbecilerin seçtikleri kişilerin oluşturmuş olduğu danışma meclislerinin tamamen yeni bir anayasa yapabileceğini kabul edip; halkın yüzde 95'inin iradesinin yansımış olduğu bir parlamentonun böyle bir anayasa yapma yetkisinin olmadığını kimler söylüyor, bunu herkes görsün" dedi.

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınıp yerine kayyum atanması konusunu görüşmediklerini ifade eden Yapıcıoğlu, "Bunları yaptı mı yapmadı mı biz bilemiyoruz. Dosyanın içeriğiyle ilgili bir bilgimiz yoktur. Herhangi bir kişi suç işledi diye bir görevden alınırsa; seçimle gelinen bir makama atama usulüyle görevlendirme yapılması doğru bir usul, yöntem değildir" şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN