Hemen parmaklarınızı kontrol edin: Parmaklarda ortaya çıkan bu belirti o hastalığın habercisi olabilir

Kanser çağımızın tehlikeli hastalıkları arasında yer alıyor. Her yıl milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kanserin zararlı etkilerinden korunmak için erken teşhis ve doğru tedavi büyük önem taşıyor. Kanserin az bilinen belirtileri bu hastalığın erken teşhis edilmesini sağlayabiliyor. Uzmanlar parmaklarda ortaya çıkan kanser belirtisine karşı dikkat etmeniz gerektiğini paylaşıyor. İşte detaylar...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Akciğer kanseri oldukça sık görülüyor ve kansere bağlı ölümlerde ilk sırada yer alıyor. Bu hastalığı erken teşhis etmek hastalığın tedavi şansının yükselmesini sağlıyor. Akciğer kanserinin belirtilerinin göğüste yaşandığı düşünülse de parmaklarda görülen ufak değişimler kanserin önemli bir belirtisi olarak görülüyor.

AKCİĞER VE KALP SORUNLARI HAKKINDA UYARIYOR

Cancer Research UK'deki sağlık görevlileri bazı kişilerin parmak çomaklaması olarak da bilinen şişmiş parmakları ve tırnakları olduğunu belirtti. Çoğu durumda kanser olmayan bu durum akciğerlerde ve kalpte ciddi sorunlar olduğu konusunda uyarı verebiliyor.

PARMAKLARINIZI KONTROL EDİN

Çomak atmaya neyin sebep olduğu net değil, ancak araştırmalar bunun parmak uçlarındaki küçük kan damarlarına sıkışan megakaryositler gibi büyük hücrelerden kaynaklanabileceğini gösteriyor. Uzmanlar "Parmak çomakları alışılmadık bir durumdur. Sizde olabileceğini düşünüyor ve endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşun." diyor.

Hemen parmaklarınızı kontrol edin: Parmaklarda ortaya çıkan bu belirti o hastalığın habercisi olabilir

YAYGIN AKCİĞER KANSERİ BELİRTİLERİ

Uzun süreli öksürük

Eskiden yaptığınız şeyleri yaparken nefesinizin kesilmesi

İçinde kan bulunan balgam

Göğüste veya omuzda olması

Sürekli geri gelen göğüs enfeksiyonları veya iyileşmeyen bir göğüs enfeksiyonu

İştahını kaybetmek

Her zaman yorgun hissetmek (yorgunluk)

Kilo kaybetmek

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN