Hatayspor ve Gaziantep FK maçları sayılacak mı? Ali Koç'tan son dakika açıklaması

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, deprem felaketi dolayısıyla ligden çekilen Hatayspor ve Gaziantep FK'nın maçlarının durumunu görüşmek üzere yaptıkları toplantıda 11 kulübün görüş bildirdiğini ifade ederek, '4'ü TFF'nin şu anda aldığı kararla paralel, 7'si de maçların hiç sayılmamasını istedi' dedi. 'Gaziantep ve Hatayspor'un maçları geçersiz sayılsın' diyenler Beşiktaş, Trabzonspor, Adana Demirspor, Kasımpaşa, Antalyaspor, Ankaragücü ve İstanbulspor. 'TFF'nin kararı uygundur' diyenler ise Fenerbahçe, Galatasaray, Giresunspor ve Kayserispor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Kulüpler Birliği Vakfı’nın Maslak’taki ofisinde yapılan toplantının ardından Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Toplantıya 12 kulübün katıldığını söyleyen Koç, şu ifadeleri kullandı:

SÜPER LİG PUAN DURUMU NASIL OLACAK?

"Hatayspor Başkanı da katıldı. Mazereti olan arkadaşlarla da istişare ettiğimiz konuları yazıyla kendilerine sorduk. Cevap bekliyoruz. 31 Mart Cuma gününe kadar da görüşümüzü Türkiye Futbol Federasyonu’na ileteceğiz. Bu deprem vesilesiyle iki takımımızın ligden çekilmesiyle, bundan sonraki puan durumunun nasıl hesaplanacağı üzerine haberler yapılmış. Sizin beklentinizin aksine gergin bir toplantı olmadı. Konuştuğumuz pek çok konudan bir tanesi bu konuydu. Yabancı oyuncu sayısı gibi, ligimizin yayın ihalesi, Türkiye Kupası’nın yayın ihalesi gibi konular var. Birkaç gün sonra almamız gereken borçsuzluk kağıdı için vergisel sorular var. Passolig ihalesi var. Bugün 12 kulüptük. Puan konusunda nasıl ele alınacağı konusunda Hatayspor görüş bildirmek istemedi."

7 KULÜP SAYILMASIN DİYOR

"7 kulüp bir görüşü savundu, 4 kulüp başka bir görüşü savundu. Zor bir konu. Hangi karar verilirse verilsin 4-5 kulüp mağdur oluyor. 4-5 kulüp fayda sağlıyor. İki tane alternatif nedir? Bir tanesi ligimizden çekilen iki kulübün bugüne kadar oynadığı maçların tescil edilmesi, bundan sonra oynayacağı maçların da hükmen mağlubiyet sayılması. İkinci alternatif bugüne kadar oynanan bütün maçların yok hükmünde olması. İki alternatif de puan cetvelini etkiliyor. Bazı noktalarda ciddi etkiliyor. Birinci alternatif tescil olanlar kalsın, ondan sonrakiler hükmen mağlubiyet olsun, orada maçlar oynandı, tescil edildi, yayıncı kuruluş gelirleri dağıtıldı, kartlar oldu, ceza çeken oyuncular oldu, bunlardan nasıl geri adım atacağız.

"BEŞİKTAŞ HAKLI OLARAK..."

Bütün alt liglere de uygulanacak. Bunun içtihadı var. Geçmişte Samsun, Kastamonu, Elazığ’da çekilmelerde neler olduğunun örnekleri var. Hiç maçlar kabul edilmesin diyenlerin de kuvvetli argümanları var. Beşiktaş haklı olarak, şampiyonluk için mücadele ediyoruz, ekstra 2 deplasman yaptık. Maddi açıdan kendi sahamda 35-40 kişiye oynayacağım, o kayıplarım var. Vicdanen ve hakkaniyet olarak bakıldığı zaman böyle olması gerekir diye savunan kulüplerimiz var. 17 kulüp bu konuyla ilgili görüş verecek. Görüşlerin hepsini yazılı istedik."

FEDERASYON KARARINI VERMİŞTİ

Alınan görüşleri Türkiye Futbol Federasyonu’na sunacaklarını ifade eden Başkan Koç, "Bizim aramızda ilkesel aldığımız bir karar var. Böyle önemli konularda 3’te 2 olması gerekiyor diye ama aldığımız kararları bütün görüşleri Türkiye Futbol Federasyonu’na sunacağız. Kulüpler Birliği Vakfı olarak kendi çıkarlarımızı etkileyen konularda topyekun hareket ettiğimiz var. Federasyonlara bu talepleri sunduğumuz zaman kolay bir durum.

Burada iki alternatifte de fayda mağdur olan ve fayda sağlayan takımlar var. O kadar kolay değil. Şunu da biliyoruz ki Türkiye Futbol Federasyonu benim 5 yıllık dönemimde ciddi anlamda kulüplerin taleplerini, görüşlerine kulak veren, hassasiyet gösteren, yapabildiği kadar yerine getirmeye çalışan monolog değil, diyalog içinde olan, kulüpler için var olan bir federasyon kimliğini çok kısa süre içerisinde göstermiştir. Niyet Türk futbolunu ilerletmek, yapısal sorunlarını çözmek, kulüplerin ihtiyaçlarını karşılamak, kulüplere fayda sağlamak ve kulüplerin federasyonu olmak. Diğer iki federasyon ile karşılaştırdığım zaman siyah ve beyaz kadar fark var. Biz burada görüşü götüreceğiz. Onlar ne karar verecek göreceğiz. Onların verdiği karar var. Bundan dönerler mi, dönmezler mi zaman gösterecek. Ne kadar verirlerse de biz kulüpler olarak anlayışla ve saygı karşılayacağız" şeklinde konuştu.

EUROLEAGUE ÖRNEĞİ

İki görüşün de kuvvetli argümanları olduğunu vurgulayan Ali Koç, "THY Avrupa Ligi ile karşılaştırılıyor ama aynı şey değil. Basketbolda beraberlik yok ve 5 kişiyle oynanan bir spor. Doğru bir karşılaştırma değil. Geçmiş içtihatlar var. UEFA Şampiyonlar Ligi'nde grup aşamasıyla ilgili bir görüş var ama UEFA, kendi turnuvaları ile ilgili görüş verebilir, yerel federasyonlar da yerel rekabet ortamıyla ilgili görüş verebilir. Bu konuda arzu ettiği sonuç çıkmayınca UEFA'ya gidecek kulüplerimiz olabilir. Bunu da doğal karşılıyoruz. Ancak bu herkes için her gün, sık sık karşılaşılan bir konu olmadığı için ahkam kesmek de mümkün değil. 4'ü TFF'nin şu anda aldığı kararla paralel, 7'si de maçların hiç sayılmamasını istedi" değerlendirmesinde bulundu.

PLAY-OFF KONUSU GÜNDEME GELMEDİ

Play-off konusuyla ilgili olarak ise Başkan Ali Koç, "Play-off konusu daha çok basında gündeme geliyor. Burada etraflıca bir tartışması olmadı. Ancak sezonun 3'te 2'si bittiği bir ortamda radikal bir değişikliğe gitmek ne kadar gerçekçi, emin değilim" dedi.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN