Futbolda yeni kural: '10 dakika' cezası verilecek

Futbolda hakemlere itirazları azaltmak için, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu hatalı oyunculara yeni kural getiriyor. İtiraz edene '10 dakika' cezası verilecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB), ragbideki bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Futbolun yasa koyucusu, hakemlere karşı itirazların önüne geçmek için sadece takım kaptanına yetki verecek. IFAB, hatalı oyuncuya 10 dakika kenarda bekleme cezası getirmeyi planlıyor.

Halk TV'nin The Times gazetesine dayandırdığı habere göre, iki hafta içerisinde Londra'da biraraya gelecek IFAB'ın toplantısının öncelikli konusu katılımcıların kötü davranışlarını önlemek olacak.

İngiliz alt yaş gruplarında 2019'dan bu yana uygulanan kurala göre hakemler, söz ve hareketleri aşırıya kaçan oyunculara 10 dakika kenarda bekleme cezası verebiliyor. Bu uygulama giderek yayılıyor ve IFAB da bu kuralı hayata geçirmek istiyor.

Hakem kararlarına muhalefetten bu sezon İngiltere Premier Ligi'nde 88 kart çıktı. IFAB, hakemlere yönelik kötü davranışı büyük bir mesele olarak görüyor ve Oyunun Kuralları'na yönelik düzenlemelerle bunu çözmeyi amaçlıyor.

İTİRAZLAR DÜŞTÜ

Pilot bölgelerde uygulanan kenarda 10 dakika cezası, hakemlere yönelik itiraz vakalarını yüzde 38 azalttı.

Oyuncuların yüzde 72'si, teknik direktörlerin yüzde 77'si ve hakemlerin yüzde 84'ü ise bu uygulamanın devam etmesi yönünde görüş bildirdi. Hakemlerin oyun içerisinde korunmasına gereksinim olduğu görüşü ağırlık kazandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN