EYT yasalaştı, süreç başladı... Kimler yararlanır, başvuru nasıl yapılır?

EYT düzenlemesi Meclis'te kabul edildi ve yasalaştı. Kanun Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra başvurular SGK ve e-Devlet üzerinden yapılacak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Genel Kurul'a katılan 5 partiden 395 milletvekilinin tümü teklife kabul oyu verdi.

Teklifin birinci maddesi üzerinde, AK Parti ve MHP'nin ortak önergesi kabul edildi. 

Buna göre, işverenin sosyal güvenlik destek priminden yararlanması için emekli ve yaşlılık aylığı bağlananların tekrar işe başlatılması için öngörülen 10 günlük süre 30 güne çıkarıldı.

Peki 4 maddeden oluşan, resmi adıyla 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a göre kimler EYT'den yararlanacak ve başvurular nasıl yapılacak?

ŞARTLAR NELER?

EYT kanunundan sigorta girişi 8 Eylül 1999 öncesinde yapılmış, kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini tamamlayanlar yararlanabilecek.

Emekli olabilmek için, ilk sigortalılık tarihine göre 5 bin ile 5 bin 975 gün arasında prim günü şartını tamamlamış olmak gerekiyor.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yasadan ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Başvuru süreci, Meclis'te kabul edilerek yasalaşan düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle başlayacak. Koşulları yerine getirenler, süre sınırı olmaksızın, SGK ve e-Devlet aracılığıyla dilekçe vererek başvuru yapabilecek.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

e-Devlet sistemine girip ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklayın.

Ardından sayfada çıkan yeni başvuru sekmesine tıklayın.

Tahsis talep türü olarak ‘yaşlılık aylığını" seçin.

SSK kapsamında aylık talep edeceklerin ‘4A’, Bağkur kapsamına girenlerin ise ‘4B’ seçeneğini işaretlemesi gerekiyor. Seçim yaptıktan sonra ‘başvur’ butonuna tıklayın.

Maaş ödemesinin yapılacağı bankayı seçtikten sonra açıklama kısmına maaşınızı almak istediğiniz şubeyi yazın.

Diğer iletişim bilgilerini de doldurun.

‘Aylık alıyor mu?’ sorusunu da "evet" veya "hayır" olarak yanıtlayın.

Son aşamada ‘ileri’ butonu ardından ‘başvur’ butonuna basarak bilgileri SGK’ya gönderin.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN